Boswachters Peter Maas en Karel Leeftink Wm DE VOETAFDRUK 4 ha Bij deze dubbele voetafdruk-meting ontstaat er een zekere rivaliteit tussen de collega's Peter Maas en Karel Leeftink van Staatsbosbeheer. Na de vragen naar persoonlijk verbruik ligt Karel nipt voor: minder punten voor voeding en autokilometers, maar wel meer voor vliegen. Na de vragen over kwesties die het huishouden aangaan wint Peter, die erg zijn best heeft gedaan om zijn energieverbruik laag te houden. Verleiding Bokashi Gerda Spaander Peter isoleerde zijn huis maximaal en had al zonnepanelen in de tijd dat ze nog betaald werden met guldens. En van het gas afgaan? 'Dat kost vooralsnog wel erg veel geld, bijvoorbeeld voor inductiekoken en het aanpassen van het elektriciteitsnet in de woning. En het geluid van een warmtepomp, dat wil ik mezelf en mijn buren niet aandoen in een stille nacht.' Beiden hebben een score van 4 ha. Karel vindt overigens dat het feit dat hij geen kinderen heeft positief zou moeten meetellen. Voor zijn actuele voetafdruk maakt het weinig uit, maar inderdaad, je voorkomt er wel toekomstige voetafdrukken mee. Kunnen de boswachters de verleiding weerstaan om flink te reizen om spectaculaire natuur te zien die je in Nederland niet hebt? Karel Leeftink heeft de nodige vliegreizen gemaakt, maar merkt nu dat er dichterbij ook veel moois te beleven valt. En dat geeft hem een goed gevoel. Peter Maas vliegt zelden, en niet buiten Europa. Met betrekking tot voeding zeggen Peter en Karel niet echt principieel te zijn. Toch blijkt Peter veel biologisch en Fair Trade te kopen. 'De plofkip is bijvoorbeeld te goedkoop. Dat geldt voor meer voedsel. En als ik door een winkelstraat loop valt me op dat er zoveel is wat ik niet nodig heb'. Dan nog even over het duurzame handelen van hun werkgever: Staatsbosbeheer. Is dat goed geregeld? Beide collega's beamen dat het in theorie wel goed zit, maar dat er in de praktijk wel wat te verbeteren valt. Alle boswachters bij elkaar rijden heel wat kilometers. Kan dat niet wat minder of wat zuiniger? Voor het groene afval uit de terreinen zien ze verbetering. 'Vroeger verbrandden we het meeste, tegenwoordig gaat dun hout vooral naar de biomassacentrale. In de toekomst wordt het afval, ook het maaisel, waarschijnlijk verwerkt tot bokashi. Dat ontstaat bij de fermentatie van organisch materiaal. Dat is met name als structuurverbeteraar prima bruikbaar voor de biologische landbouw.' Met medewerking van Gerda Spaander. Boswachters Peter Maas en Karel Leeftink. Foto: Gerda Spaander.

Wantij | 2019 | | pagina 24