Plofbomen Verslagen? Toch niet! Areaal bos Boscampagne Groene inspiratie Foto: Loes de Jong. 'Plofkippen kenden we al, hormoonbiggen, kistkalveren. Nu ook nog de plofbomen.' Wohlleben nam na 23 jaar ontslag bij het Duitse staatsbosbeheer. 'Ik beheerde niet, ik buitte uit.' Boswachter is hij nog steeds, van dezelfde 1.200 hectare als voorheen, maar nu doet hij het op zijn manier. Hij beheert het zo min mogelijk. De gemeente waarin zijn bosgebied ligt, laat hem begaan. Elk bosgebied in Duitsland moet omzet maken, en normaal is het de houtoogst die winst oplevert. Wohlleben verdient ook geld, maar zonder één boom geweld aan te doen. Zijn bos is rendabel door de rondleidingen die hij er geeft en door de vierkante meters 'wild bos' die particulieren kunnen adopteren. Men kan zich na crematie laten begraven in zijn bos; as in een beukenhouten urn in de grond, de boom als levende grafsteen. In zijn bos rijden geen zware tractoren of machines. 'Die persen de bodem samen.' Het zware werk wordt gedaan door paarden. Hij hakt heus weleens een boom om, daar is hij ook helemaal niet tegen. 'Maar het is net als met een geit slachten die een goed leven heeft gehad. Je doet het met respect, neemt niet meer dan je nodig hebt en verstoort de natuur zo min mogelijk.' Het verborgen leven van bomen. Peter Wohlleben. Bomen maken de bodem vruchtbaarder. Bomen bieden beschutting en nest gelegenheid voor veel soorten dieren, vogels en insecten. Doordat ons klimaat verandert kampen we meer en meer met hete zomers. Bomen zijn de beste airconditioners die er bestaan! Ze fungeren als grensmarkering, als windbreker. Bovendien gaat er een enorme rust van ze uit. Een oude grenslinde solitair in het landschap, een prachtige bomenrij op een Zeeuwse dijk, ze zijn krachtige sfeerbepa- lers en geven een gevoel van geluk. Na een paar uur lezen en balen, besloot ik te gaan wandelen. Vanuit zorg en urgentiebesef komt soms de beste actie. Ik liep met de hond over een dijk met prachtige populieren in de buurt van Goes. Ik bedacht wat ik wilde doen. Thuis adopteerde ik spontaan een paar vierkante meter regenwoud voor al mijn vier kinderen. Dat gaf me even het gevoel dat ik een bijdrage kon leveren, hoe klein ook. Maar ik dacht nog even verder. Bomen zijn niet alleen belangrijk in de Amazone, ook in Zeeland zijn ze onmisbaar. En dat is waar ik, met mijn prachtige baan bij de ZMf, het verschil kan maken. Het areaal bos in Nederland neemt de laatste tijd af (CBS). Dit komt onder andere doordat bossen worden geveld voor omvorming naar andere natuur doelen of omdat natuurbeheerders zich, door bezuinigingen, genoodzaakt zien meer bomen te rooien om eigen inkomsten te genereren. Hout dient de laatste jaren ook als energiebron in de transitie naar een circulaire economie. In het verleden werden boeren financieel gestimuleerd om bos aan te leggen op landbouwgrond. Deze regeling werd echter in 2010 afgeschaft. Bomen hebben het dus moeilijk en kunnen onze steun heel goed gebruiken. Het is de hoogste tijd om ons hard te maken voor duurzaam boom- en bosbeheer en om het bestaande areaal bos te behouden en zelfs flink uit te breiden. Ik wil met de ZMf een kraakhelder manifest over bomen opstellen. En ik wil actie! Om niet alleen naar een ander te wijzen, maar ook om zelf verantwoordelijkheid te nemen. De ZMf zal, vanuit de overtuiging dat bomen van wezenlijk belang zijn voor de toekomst van de wereld en onze directe leefomgeving, initiatieven aanjagen, stimuleren waar kan en beschermen waar nodig! Nu al werken we aan het landelijke Plan Boom. Daarnaast zijn we in gesprek met aangesloten terreinbeherende organisaties over een gezamenlijke boscampagne. Vaak melden zich Zeeuwen en lokale groepen bij de ZMf met hun zorgen over voorgenomen boskap, het verdwijnen van houtwallen of de kap van kenmerkende bomen. Wij ondersteunen burgers en gemeenten met praktische tips voor het (helpen) behouden van bomen. En we roepen bosbeheerders en overheden op mee te denken over hoe de afname van het bosareaal kan worden gestopt, open te staan voor nieuwe inzichten en nieuwe verdienmodellen die passender zijn bij de huidige vraag van de consumenten te zorgen voor klimaatbossen, zodat komende generaties kunnen genieten van duurzame bossen. In mijn vakantie heb ik verschillende boeken gelezen over bomen die me tot nieuwe inzichten hebben gebracht, 4 wantij oktober 2019

Wantij | 2019 | | pagina 4