Hoop De boom om de hoek OPROEP: zoek naar grond voor nieuwe Zeeuwse bossen waaronder het boek van boswachter Peter Wohlleben. Hij schrijft onder andere over communicatie tussen bomen. De laatste jaren wordt er onderzoek gedaan naar hoe bomen onderling stoffen uitwisselen, hoe het bos in staat is om zichzelf 'staande' te houden. En hoe bomen via schimmels en uitwisseling van stoffen elkaar ook kunnen beschermen. Dat geeft nieuwe kennis. Nog een boek dat me aan het denken zette over bomen was Drawdown van Paul Hawken. Een boek van hoop, vind ik. Het draagt een veelomvattend plan om klimaatontwrichting te keren. Voor mij is de kracht van dit boek dat een internationale coalitie van onderzoekers, wetenschappers en experts zo'n honderd realistische oplossingen tegen klimaat verandering heeft geïdentificeerd, en daarnaast ook nauwkeurig heeft berekend welke investering die vergen. Ook laat de coalitie zien dat deze oplossingen, naast hun fundamentele bijdrage aan het tegengaan van klimaatontwrichting, ook andere (financiële) rendementen opleveren. Wanneer we deze oplossingen wereldwijd en gezamenlijk toepassen, kunnen we verdere opwarming afremmen en zelfs tegengaan. Het vermogen van bomen om CO2 uit de lucht te halen en vast te leggen door middel van fotosynthese, maakt bomen dus onmisbaar op een opwarmende aarde. Daarom is het behoud van bos en de aanplant ervan wereldwijd zo belangrijk. Het doel is het creëren van nieuwe bossen op plaatsen waar tenminste vijftig jaar geen bomen hebben gestaan. Verarmde weilanden en akkers of land dat zwaar beschadigd is door mijnbouw of ander gebruik, zijn geschikt om strategisch te beplanten met bomen en vaste planten. Klimaatverandering is een mega uitdaging op mondiale schaal. Maar uiteindelijk begint die verandering bij ons, heel dichtbij. Dus bij de bomen om de hoek. Zou het niet een prachtig begin van de oplossing zijn om er samen voor te zorgen dat we de lucht in Zeeland en daarbuiten beter maken door nieuwe bossen te planten in onze regio? Daarbij kunnen we dan volop genieten van alle voordelen die bomen bieden, voor ons en voor de biodiversiteit. De ZMf doet een oproep aan iedereen in Zeeland, van burger tot bedrijven en gemeenten: laten we actief op zoek gaan naar locaties voor onze nieuwe bossen, misschien industrieterreinen, verlaten percelen of middelbermen van snelwegen of andere vormen van braakliggend terrein. Ieder stuk 'vergeten' of verlaten grond of percelen die niet meer wordenonderhouden, kunnen enorm bijdragenaan het verlagen van het CO2 - gehalte. Dus weet je zo'n stuk grond in Zeeland, neem dan contact met ons op. Wie weet kan ZMf met jouw tip een mooi groen initiatief starten! wantij oktober 2019 5

Wantij | 2019 | | pagina 5