'Ons hout is een FSC- gecertificeerd streekproduct' FSC Achterstallig onderhoud gevaarlijk worden. We gaan vooraf in gesprek met onder andere de betreffende natuurvereniging in de streek, bijvoorbeeld De Steltkluut (waarvan boswachter Maas zelf lid is) of met de Tuin van Zeeland op Walcheren die heel 'boomgevoelig' is (zie artikel in deze Wantij). We informeren het publiek wat, waar, wanneer en waarom er gekapt gaat worden. Waar mogelijk sparen we uit landschappelijk oogpunt karakteristieke bomen, zeker als ze niemand in de weg staan. Een voorbeeld is aan de Otheense Kreek bij Terneuzen.' De boswachters leggen uit waarom hout oogsten in hun ogen geen vies woord is. 'Staatsbosbeheer is een FSC- gecertificeerd bedrijf. Hout is een mooi ambachtelijk product dat voor van alles en nog wat in ons leven gebruikt wordt. Van ons hout wéét je waar het vandaan komt, namelijk uit ons eigen land. Op hout uit het buitenland heb je minder zicht. Hout uit Rusland bijvoorbeeld is lang onderweg met allerlei vormen van transport zoals boten en vrachtauto's. Weet jij veel waar en hoe al dat hout gekapt wordt? Ons hout voldoet aan de eisen van het FSC-keurmerk. De regering streeft ernaar dat er meer hout uit eigen land moet komen. Nu is dat slechts 7 tot 9 procent, dat moet naar 15 procent, en daar ligt ook een opdracht voor Staatsbosbeheer. Ons hout wordt voor zo hoog mogelijk kwalitatief gebruik ingezet. Van het dikste hout zagen we planken. Van minder kwalitatief hout worden plaatmateriaal, kratjes en papier gemaakt. De restpartijen gaan als biomassa naar de energie centrale. Dat heeft wel als nadeel dat de CO2 dan weer vrijkomt.' 'We hebben niet de neiging om minder onderhoud in het bos te gaan doen, maar juist meer. Er is in Zeeland achterstallig bosonderhoud door de bezuinigingen waarmee we te maken kregen. Een bos moet je dunnen om bomen een groeikans te geven. Bezoe kers zullen dus vaker stapels gevelde bomen langs het pad zien liggen, wat op de zandgronden elders in Nederland een vertrouwd beeld is. Zeeland heeft relatief veel jong bos waar nog nooit wat aan gedaan is. Dat gaan we nu wél doen, met als voordeel dat de variatie in biotopen zal toenemen. We noemen dat cyclisch onderhoud. Een cyclisch onderhouden bos is ook klimaatbestendiger. Wat dat laatste betreft gaan we nu meer droogte-bestendige soorten aanplanten zoals de boomhazelaar.' 'We hebben als Staatbosbeheer ook te maken met nieuwe ontwikkelingen en veranderend beleid. In de Boswachte- rij Westerschouwen is bijvoorbeeld in het kader van de afspraken van de conventie van Rio om meer bio diversiteit te krijgen, dennenbos omgehakt om weer stuifzand te krijgen en duinvorming te bevorderen. Anno 2019 is klimaatverandering een onderwerp waar we mee aan de slag moeten.' Voor meer informatie: www.staatsbosbeheer.nl/over- staatsbosbeheer/feiten-en-cijfers/zeeland Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij oktober 2019

Wantij | 2019 | | pagina 7