OPINIE (13 Foto: Ellen Schoenmakers. De maatregelen die worden genomen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, heeft ons tot stilstand gebracht. Een stilstand die veel nare en verdrietige dingen veroor zaakt, direct en indirect. Maar hoe pijnlijk ook: het laat ook zien dat zoveel mensen in de wereld tegelijkertijd aandacht hebben voor iets dat ons allemaal raakt, iets gemeenschappe lijks. Blijkbaar zijn we wel in staat om op zeer korte termijn de meeste neuzen dezelfde kant op te krijgen. En ernaar te handelen. We laten even los wat ons afgelopen decennia in de greep heeft gehad: geld verdienen, consumptie, veel reizen en zelfs de economie Stiekem hoop ik dat deze periode een stap in het bewustzijn teweegbrengt. Hoe waardevol en nodig het is onze houding (het doen én laten) te laten voortkomen uit een verbonden heid met het grote geheel en ons niet te laten verleiden door de bevrediging op korte termijn en egoïsme. Dat we met zovelen zijn, dat we samen in staat zijn om grote doelen te bereiken die ertoe doen. Uiteindelijk gaat het over liefde. Liefde voor jezelf, voor anderen (over de hele wereld), voor de planten, de dieren liefde voor het grote geheel, liefde voor onze planeet Aarde. In een volgende editie van Wantij zou ik graag eens willen reflecteren op deze crisis. Om te zien wat we ervan kunnen leren. Hoe kwets baar we eigenlijk zijn, hoe dat komt en hoe we daarop kunnen inspelen. Is er een verband tussen dit virus, de verspreiding ervan en onze houding en omgang met de natuur, onze planeet? Ik ben ervan overtuigd dat de kansen voor een radicale verandering van onze samenleving, groter zijn geworden. In deze periode doen we gedwongen nieuwe ervaringen op en schijnt er licht op zaken die eerder onderbelicht bleven. Wordt er immers niet gezegd dat crises donkere tijden zijn waarin het licht gloort? Wat zou het mooi zijn om uit deze 'wachtstand' op te krabbelen met een nieuwe start. Ik denk aan een sociale en groene wederopbouw, maar ook aan eerste hulp aan de mensen, zeker ook in arme landen, die door corona of het stilleggen van de economie getroffen zijn. Op naar een volgend tijdperk dat gekenmerkt wordt door liefde. Ook een mening? Reageren? Stuur een email naar wantij@zmf. nl Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. wantij mei 2020

Wantij | 2020 | | pagina 15