Vijf jaar Finding ROOTS Het jongerenproject Finding ROOTS begon vijf jaargeleden. Imke Elstak en Josephine Pawsey hebben daarbij de deelnemers begeleid. Wat zijn hun ervaringen? Ira von Harras Imke: 'Op de eerste plaats waardeerden wij het dat de jongeren zich vrijwillig en spontaan aanmeldden. Het heeft hen ook vaak verrast dat het snel zo persoonlijk werd en dat we met elkaar de diepte ingingen. De inhoud was belangrijk, maar de onderlinge relatie net zo. Er zijn echte vriendschappen ontstaan. Mbo- en Hbo-studenten werden ook gelijkwaar dige ontmoetingspartners.' Josephine: 'Wat leeftijd betreft scheelde ik niet zo veel van de deelnemers. De harde grenzen van leraar versus leerling waren er niet. Natuurlijk heb je als begeleider wel verantwoordelijkheden en doe je je best om een succesvol traject te kunnen geven aan de groep. Maar tijdens bijvoorbeeld de sessies persoonlijk leiderschap, deden we allemaal mee. Dan waren we allen gelijkwaardig in de groep. Dan was ik even niet Josephine 'werk nemer van de ZMf', maar Josephine 'leergierig om meer over haar eigen persoonlijk leiderschap te ontdekken'.' Imke: 'Josephine had een mooie sleutel- 16 wantij mei 2020 positie in deze groep. De jongeren identificeerden zich makkelijker met haar. En zij was al werkzaam in een maatschap pelijke organisatie (ZMf). Dat was ook inspirerend voor de jongeren. Dat je jong kan zijn en toch je 'serieuze' bijdrage kan leveren in de maatschappij.' Josephine: 'Oeh, dat durf ik niet te zeggen, maar ik hoop dat ik ergens heb laten zien dat je dit kan meenemen in je leven, maar ook in je werkveld.' Imke: 'Om te mogen werken en sparren met Ira als directeur van de ZMf, met wethouders, gedeputeerden en andere bestuurders: dat had veel impact! Dat de bestuurders zo maar tijd voor hen maakten, betekende dat de jongeren belangrijk zijn. 'Ik mag er zijn, ik doe ertoe.' Bestuurders wilden ook oprecht dat ze meedachten. Dat was een meer waarde van het programma. Het voelde meer als het echte leven. Je maakte als jongere onderdeel uit van de werkelijk heid, niet als een schoolopdracht!' Josephine: 'Bij het VernieuwersLAB vroegen alle experts advies van de studenten. Dat vonden ze zo gaaf! Daar groeiden ze van! Finding Roots gaf een glimp van de samenwerkingen in het volwassen echte leven. Alle kaders en grenzen die je in een schoolomgeving hebt, werden weggehaald. De jongeren kregen een realistischer beeld van hoe de samenleving en organisaties werken. Hoe mensen verschillend zijn, en hoe belangrijk ervaring ook is. Dit is ook iets wat ik pas het afgelopen jaar voor mezelf heb ontdekt. Na jaren studeren heb je een boel theoretische kennis vergaard, maar praktijk ervaring, dat is zó waardevol. En ja, dat leer je alleen maar door het te doen. Dat vergt moed.' Imke: 'Een van de mooiste activiteiten vond ik het bezoek aan de Klimaattop in Parijs in 2015. In zo'n groepsverband als Finding ROOTS durf je dat. Een aantal van onze jongeren kon toen meedoen aan en het notuleren in een top zelf. Ze schoven aan bij een meeting van de World Business for Sustainable Development. Ze hebben

Wantij | 2020 | | pagina 18