John Beijersbergen: Natuur met de paplepel ingegoten ONDER DE LEDEN John Beijersbergen (Den Haag, 1946) zwierf al op jonge leeftijd door de natuur. Volgens hem zit dat in de genen. 'Mijn voorvaderen verdienden de kost als duinopzichter of vogelvanger. In mijn jeugd trokken mijn ouders met ons bijna elk weekend de natuur in.' Sterna Veranderingen Aanwas Willem de Weert Hij besloot biologie te gaan studeren met 'de ecologie van de kust' als specialisatie. Bij de Provincie Zeeland adviseerde hij Gedeputeerde Staten bij grote landinrichtingsprojecten, o.a. de herinrichting van de zuidkust van Schouwen. Daar ligt nu een duizend hectare groot brak waterlandschap. Hij woont zelf aan de rand ervan. John is ZMf-lid van het eerste uur en al veertig jaar bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland én de eindredacteur van Sterna. Dit verzorgde tijdschrift (oplage 1.000 exemplaren) is inmiddels aan de 65ste jaargang bezig. Het blinkt uit in fotografie en verhalen over de flora en fauna op het Zeeuwse en Zuid- Hollande eiland. John redigeert Sterna samen met Ellengard Jense, John Jansen, Jan Baks en Dirk van Straalen. 'We kregen veel positieve reacties op het jubileum nummer Sternart. Dat ging over kunste naars op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee en hun relatie met de natuur.' Als je al zo lang actief bent in de natuur zie je dingen veranderen. Hij herinnert zich hoe de Zeeuwse wateren in de jaren zeventig 'vogelvrij' waren. Door regulering kwam daar een einde aan. 'Als mensen wel eens klagen dat ze een natuurgebied niet in mogen, raad ik ze aan om actief lid te worden van een natuurvereniging. Dan mag je er wél in, om nestkasten op te hangen bijvoorbeeld.' Met de natuurvereniging gaat het goed. 'Er is aanwas van vooral dertigers en veertigers. Ik moedig ze altijd aan om lid van een werkgroep te worden. Dat is de kweekvijver voor het bestuur.' John Beijersbergen is ook optimistisch over de jeugd. 'De liefde voor de natuur wordt vaak van ouder op kind doorgegeven.' Hij ziet dat ook bij zijn eigen kinderen. De appel valt niet ver van de boom. 'Mijn zoon werkt bij Staatsbosbeheer en mijn dochter in de zorg, net als mijn vrouw.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. In deze rubriek kijken we terug én vooruit met ZMf-leden. Deze keer John Beijersbergen die op Schouwen woont en daar actief is in de natuurvereniging.

Wantij | 2020 | | pagina 20