Laag is voor Jolien nog niet laag genoeg DE VOETAFDRUK Toen bij haar opleiding aan de Hogeschool Zeeland de mogelijkheid voorbij kwam om deel te nemen aan Finding ROOTS, greep Jolien Vinke die kans aan. Duurzaamheid is voor haar een manier van leven. Ontwikkeld Jolien Vinke Dilemma's Gerda Spaander duurzaam is, beseft ze wel. De verre vakanties vergrootten wel haar bewustzijn. 'Het is onrechtvaardig dat wij hier veel meer van de wereld gebruiken dan mensen in veel andere landen. We kunnen niet eindeloos zo doorgaan, alles komt ergens vandaan en raakt op. Daar is nog te weinig bewustzijn over, vind ik.' Ze heeft haar hang naar duurzaamheid van huis uit meegekregen en zelf verder ontwikkeld. Een goede voedingsbodem voor Finding ROOTS? 'Inderdaad. Het sprak me aan dat een gemixte groep jongeren, van verschillende opleidingen, zich zou verdiepen in duurzaamheid. En dan niet alleen door als een spons informatie op te nemen, maar ook naar lezingen te gaan, trainingen te volgen, zelf projecten op te starten en te discussiëren. Ik heb nog steeds het gevoel dat veel mensen zich niet erg bewust zijn van duurzaamheid. Nu met corona wordt dat ook zichtbaar: je denkt dat alles goed geregeld is, maar uiteindelijk zijn we als samenleving vrij onstabiel. De ratrace waar veel mensen in zitten, valt weg. Plots staan we een stuk dichter bij de natuur. Mensen gaan wandelen, de Himalayatoppen worden van veraf zichtbaar en er worden vissen gezien in de daarvoor troebele wateren van Venetië.' Jolien wil dit ook graag meenemen in haar studie Toerisme. 'Omdat toerisme een bedrijfstak is die hoog op de lijst van vervuilers staat, wil ik later werken op een plaats waar men wél rekening houdt met duurzaamheid en ecologie.' Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie. Leeftijd: 21 Woonplaats: Terneuzen Studie: Tourism Management Dat werd duidelijk in haar lage score, voor Nederlandse begrippen dan. Want hoe laag die met 2,5 ha ook is, hij ligt hoger dan waar een gemiddelde wereldburger recht op heeft, en dat steekt Jolien toch een beetje. Laag is voor Jolien nog niet laag genoeg. Bij het invullen van de voetafdruk komen er dilemma's naar voren. Ze at al vegetarisch, maar toen ze meedeed aan een veganistische challenge van 10 dagen, kostte dat haar toch moeite. Niet zozeer in het vermijden van melk, kaas en eieren. 'Ik vond het vermoeiend steeds op etiketten te moeten kijken of er toch niet iets dierlijks in een samengesteld product zit, wat vaak het geval blijkt. En dat het betere vaak duurder is, dat is lastig met een studentenbudget.' Vliegen is een ander dilemma. Ze heeft al heel wat van de wereld gezien. Andere culturen boeien haar. Dat vliegen niet erg

Wantij | 2020 | | pagina 22