9r-M- IS: 'Water moet je om je heen hebben, net zoals dat je bomen om je heen nodig hebt' Oosterschelde open Proeftuin Tim Hoogkamp Nathalie Steins v Foto: Ellen Schoenmakers. Nathalie is blij dat de Oosterschelde nooit is afgedamd. 'Natuurorganisaties en vissers hebben daar samen voor gestreden. Daarom hebben we nu nog een prachtig gebied met getij, droogvallende platen, prachtige natuur waar je van kunt genieten en waarin je op een duurzame manier kunt werken en oogsten. Natuurlijk is het niet meer de Oosterschelde zoals die was van vóór de Deltawerken, en zijn er ook nu nog heel veel uitdagingen in het gebied. Maar ik ben blij dat men destijds de politieke wil heeft gehad om een plan aan te passen en voor een open Oosterschelde te kiezen.' Nathalie zegt dat we heel erg de neiging hebben om het beheer van natuurlijke hulpbronnen, zoals de zee, te benaderen als een ontwerpvraag. We zoeken naar technologische oplossingen voor proble men, en denken die gemakkelijk op te lossen met slim plannen en een beetje consultatie van stakeholders. 'Ik zeg: breng samen met de stakeholders de effecten van verschillende oplossingen in kaart, niet alleen ecologisch maar ook sociaalecono- misch, en maak ook echt samen de afwegingen en keuzes. Ik denk dat je dan veel meer draagvlak krijgt. Verder denk ik dat we veel meer vanuit een 'proeftuin perspectief' moeten werken. De Zeeuwse delta is bij uitstek geschikt voor zo'n benadering. Geef ruimte om echt te experimenteren, zorg ervoor dat ervaringen worden gedeeld en je van elkaars initiatieven leert. Zoek al doende naar oplossingen voor de dingen waar je tegenaan loopt.' Met veel nieuwsgierigheid kijkt ze uit naar meer experimenten en proeftuinen, die het leven mét water, en de natuur in zijn algemeen heid, dichterbij zullen brengen. Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. wantij mei 2020 Leeftijd: 20 Woonplaats: Amstelveen en Middelburg Studie: Watermanagement Leeftijd: 48 Werkplaats: Yerseke en IJmuiden Beroep: Senior projectleider onderzoeker bij Wageningen University Marine Research

Wantij | 2020 | | pagina 7