De wereld van nu vraagt om| mensen die kunnen brengen Wanneer deed je iets waar je moed voor nodig had, wellicht omdat je bang was voor de reactie van anderen, omdat je het nog nooit eerder had gedaan, of omdat het heel belangrijk, maar ook ontzettend spannend was? Crisis Maaike Boumans Vol enthousiasme zei ik een paar weken geleden 'ja' op de vraag of ik een stuk wilde schrijven over persoonlijk leider schap. En nu, een paar dagen voor de deadline, vraag ik me af waar te beginnen. Ik adem wat dieper in en ga rechtop zitten. Doe je even met mij mee? Plaats, als dat kan, je beide voeten op de grond, merk op dat de aarde je onvoorwaardelijk draagt. Strek je rug en laat je handen rusten op je knieën. Breng dan je aandacht naar je adem. Groei iets langer bij de inademing en ontspan bij de uitademing. Denk aan iets of iemand die een glimlach op je gezicht brengt en stel je voor dat je die warmte uitstraalt om je heen. Goed, daar gaan we. Op het moment van schrijven zitten we midden in 'de intelligente lockdown'. Het zijn onzekere tijden, de wereld zoals we die kenden staat op zijn kop. Wat zal de lange termijn impact van COVID-19 wereldwijd zijn? Welke bedrijven gaan omvallen? Hoeveel mensen zullen er sterven, hoeveel mensen verliezen hun baan, hun huis? Dat de impact enorm zal zijn, is duidelijk. Dat het niet de enige crisis is die we de komende jaren kunnen verwachten, waarschijnlijk ook. En het is vooral de jonge generatie die de gevolgen daarvan gaat voelen. Ik heb voor het derde jaar mogen werken met de jongeren van Finding ROOTS, die je elders in dit magazine kan ontmoeten. Stuk voor stuk ongelooflijk getalenteerde jonge mannen en vrouwen die aan het begin van hun leven staan. De afgelopen maanden heb ik met hen het thema 'persoonlijk leiderschap' onderzocht, een thema dat door deze pandemie nog relevanter werd dan het al was. Want waar het huidige onderwijssysteem over het algemeen weinig kans biedt voor persoonsontwikkeling, het is voornamelijk gericht op het leren van al eerder gegenereerde kennis, vraagt de wereld van nu om mensen die verandering kunnen brengen. We hebben niet meer van dezelfde antwoorden nodig, we moeten de juiste vragen leren stellen. We hebben mensen nodig die durven anders te kijken en denken, die een scherp innerlijk kompas hebben, die moedige keuzes durven te maken. Je eigen leiderschap ontwikkelen leer je niet uit een boek maar van het leven zelf. 8 wantij mei 2020

Wantij | 2020 | | pagina 8