Wim Twigt brengt partijen bij elkaar die op het eerste gezicht tegengestelde belangen lijken te hebben. Neem bijvoorbeeld de landbouw, de recreatie en de natuur. 'Alsje zaken gezamenlijk en integraal bekijkt, dan blijken die belangen echt niet zo tegengesteld te zijn. Dan kunnen verschillende functies elkaarjuist versterken.' Kust in kleur Robuust watersysteem Omdenken 'We moeten van de nood een deugd te maken' Peter Louwerse Als voorbeeld noemt Twigt de gebieds- ontwikkeling in hetZeeuws-Vlaamse kustgebied. 'Rond 2000 stonden de recreatiesector en natuurverenigingen hier lijnrecht tegenover elkaar. Natuurbe schermer Thijs Kramer was toen een bruggenbouwer. Hij dronk een biertje met de voorman van RECRON. De belangen bleken helemaal niet zo strijdig, er waren juist veel overeenkomsten. Dat was wat zij zagen. Vervolgens is het dan de uitdaging om de achterban te inspireren, ze mee te krijgen in de omslag van strijd naar samenwerking.' Dat gebeurde in 'Kust in kleuren (1997)'. Twigt was daar later bij de uitwerking van de visie als adviseur bij betrokken. Het idee was om het 'smalle gouden randje' dat de kust van Zeeuws-Vlaanderen vormt, meer breedte en draagkracht te geven door kustversterking in combinatie met natuur en recreatie. Na het vaststel len van de visie door Provincie, Gemeente en Waterschap werden direct de hoofdlij nen van de gebiedsontwikkeling vastge legd. 'Nu terugkijkend op wat er gerealiseerd is, komen we aardig bij die hoofdlijnen in de buurt. De natuur heeft zelfs de dubbele ruimte gekregen van de ruimte voor de recreatie. En we zijn nog niet helemaal klaar.' In 2010 mocht Twigt ook meedenken over de zoetwatervoorziening in Zeeuws-Vlaan- deren. 'Het hogere doel was een robuust watersysteem, dienstbaar aan alle functies in het gebied. Daarbij ging het om zaken alswaterbeschikbaarheid, waterkwaliteit, waterbesparing en waterhergebruik voor landbouw, indus trie, natuur en recreatie. Het bleek dat er heel veel zoetwater geloosd werd op de Westerschelde, wat in principe ruim voldoende is om te voorzien in de behoefte van de deelnemende partijen. Maar in de zomer is er bijna geen aanvoer en in de winter is er veel te veel! De beschikbaarheid is eigenlijk enorm, maar we kunnen het water niet vasthou den in tijden van overvloed.' Wim Twigt vertelt hoe het omdenken bij dit project verliep. 'Waterschappen stuurden eeuwenlang op de hoeveelheid water, niet te veel en niet te weinig, en later in toenemende mate op waterkwaliteit. Al onze systemen zijn van oorsprong mon- ofunctioneel, zo ook ons watersysteem. In die zin is het een in zichzelf gekeerd systeem, met hooguit het faciliteren van enkele functies zoals landbouw. Voor de toekomst is dat niet meer genoeg, mede daarom lopen we vast in onze systemen. De vraag was: hoe moeten we het watersys teem inrichten zodat het optimaal dienst baar is aan de vitaliteit van deze regio? Het bestaande watersysteem is geoptimaliseerd en geminimaliseerd op volumes en verworden tot een technologisch systeem. Daarmee is de veerkracht verloren.' 'Het klimaatvraagstuk dwingt ons nu te ontwikkelen naar een robuust watersys teem. Het is een schitterende kans om van de nood een deugd te maken en de potenties van ons watersysteem te herontdekken.' 10) wantij augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 10