Sociale innovatie Kleitabletten Eureka Wim Twigt Tien jaar geleden werd Wim Twigt gevraagd om een voordracht te houden op een bijeenkomst voor de recreatiesec tor. 'Het thema van die dag was sociale innovatie. Als eerste spreker werd mij verzocht om dit thema even goed neer te zetten. Ik wist er weinig van, dus dit dwong mij om er eens goed in te duiken. Sociale innovatie is het veranderen van het menselijk handelen naar aanleiding van technologische veranderingen. Technische innovaties gaan zeer snel, maar de sociale innovaties kunnen dat niet altijd bijhouden. Systeemhouders moeten dan niet alles zelfwillen bepalen, maar met elkaar in dialoog gaan met als gezamenlijk uitgangspunt: een gezond leven op een gezonde aarde.' Hoe ontstaat een crisis? Alle systemen functioneerden toch goed? Wat is er het antwoord bij crisis? Twigt vond zijn antwoord in een vitrine met kleitabletten in een museum in Leiden. Daarbij stond een bordje met de tekst: Als het schrift in die tijd niet uitgevonden was, dan was die samenleving stilgevallen in zijn ontwikkeling. In die tijd ging de landbouw namelijk zó goed lopen dat er voorraden aangelegd konden worden en dat vereiste een deugdelijke administratie. Voor Twigt was dit een eureka-moment. 'Een samenleving kan stilvallen als er iets gemist wordt, ofjuist als dingen te snel gaan. Neem bijvoorbeeld de snelle opkomst van elektronische informatiesys temen. Andere systemen kunnen dat niet bijhouden. Daardoor sluiten systemen onvoldoende op elkaar aan. Er is dan een transitie nodig om alles weer opnieuw met elkaar in balans te brengen.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. Geboren in Krimpen aan den IJssel, 1955. Woont in Kloetinge. Beroep: 'omdenker', mede eigenaar adviesbureau Twigt-Om waar hij zich bezig houdt met omgevingsmanagement, integrale gebiedsontwikkeling, procesmanagement, circulaire economie en conceptontwikkeling. Voor meer informatie: www.twigt-om.nl wantijj augustus 2020 11

Wantij | 2020 | | pagina 11