'Als het leven op aarde lang geleden zo primitief 'begonnen' is en uit dit primitieve leven zo'n rijke groenblauwe biosfeer is ontstaan, hoe kunnen we dan van circulaire patronen spreken?' Die vraag stelde Jos Willemsen zich. Het antwoord was, zegt hij zelf, het meest hoopgevende inzicht dat hij ooit kreeg. Weeffout Extreme efficiëntie Createability Guido Krijger 'Wanneerje de wereld ziet als een plaats waar het leven gedurende lange tijd is uitgedijd en je beseft dat al die organis men aan de groei van de biosfeer hebben bijgedragen, dan verandert er in een mensenhoofd heel erg veel. Dit was heel anders dan het circulaire gedachtegoed dat ik mij al die tijd had aangemeten.' Zit er een weeffout in de kringlooptheo rie? Jos Willemsen denkt van wel. 'Het waren vooral ééncelligen die het eerste leven op een kale aardkorstvertegen- woordigden. Vervolgens is dit primitieve leven geëvolueerd en uitgegroeid tot een rijke biosfeer, tjokvol planten en dieren. De kale aardkorst kreeg vruchtbare bodem met dikke humuslagen. Er zijn zelfs grote voorraden olie, gas en steenkool ontstaan als een soort restproduct uit deze voortdurende creaties. Allemaal creaties die er eerder niet waren. Zijn kringlopen dan nog circulair te noemen? Dan zou het leven ook nu nog uit ééncelligen bestaan.' 'Wanneer de condities goed zijn creëert leven steeds meer leven, en zo steeds meer voedsel, steeds meer bruikbare grondstoffen. Erwordt in de biosfeer steeds meer energie opgehoopt. Leven kent processen waarin tijdens de productie geen energie wordt verbruikt, maarjuist steeds meer energie wordt gebruikt en zich ophoopt. Een soort fabriek die producten aflevert en onder het produceren de brandstoftanks steeds vollervult. Zo bezien is biodiversiteit in de eerste plaats een vorm van extreme efficiëntie.' Willemsen gebruikt daarom in plaats van het woord sustainability liever het woord createability. 'Met duurzaamheid beschermen we de natuurtegen het dominante en verwoestende handelen van de mens. We proberen onze negatieve ecologische voetafdruk zo klein mogelijk te houden. Bij createability is er een samenwerking met andere soorten planten en dieren. Met als doel een zo groot mogelijke positieve ecologische voetafdruk te scheppen. Dat is veel rijker, veel efficiënter en vooral ook veel leuker. Zo'n samenwerking geeft ons bestaan een 12) wantij augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 12