'Zit er een weeffout in de kringlooptheorie?' Jos Willemsen Agroforestry en voedselbossen - HA V k - Landbouw Herstellende landbouw Geboren in Ede, 1973. Woont in Middelburg en Gent. Beroep: Landschapsontwikkelaar, ontwerper en natuurboer. Het één jaar oude agroforestry project in Oranjezon: Galloway koeien grazen in schokbegrazing tussen populier en wilg. Foto: Guido Krijger nieuw plan, een prachtige kans om opnieuw vorm te geven aan de toekomst waarin wij willen leven.' 'In de landbouw is men druk doende om de productie steeds efficiënterte maken. Het streven is steeds meer productie met minder negatieve milieu impact. Precisie- landbouw deed zijn intrede: per plant of per vierkante meter meten welke minimale hoeveelheid kunstmest of sproeimiddelen aangewend kunnen worden. Ook mechanische handelingen kunnen zo heel precies worden uit gevoerd. Hierdoor gaan de processen van aftakeling, de processen van bodem verdichting, vervuiling en afname van biodiversiteit wellicht wat minder snel, maar op deze wijze worden deze processen nog niet omkeerbaar gemaakt. Het streven zou juist moeten zijn om meer voedsel te produceren waarbij de aarde verrijkt, vruchtbaarder en productiever wordt.' talenten van soorten te herkennen en te benutten. Terwijl het systeem zelf zo steeds productiever wordt, neemt ook de biodiversiteit voortdurend toe. Zo wordt hun bedrijfsteeds rijker. Nog mooier is dat hun bedrijven niet vervuilen, maarjuist schoon maken. Zij leggen C02 vast in plaats van dat ze C02 uitstoten en verwerken schadelijke nitraten tot onschadelijke organische stikstof verbindingen. Zij hebben zelfs meer biodiversiteit opgebouwd dan de meeste natuurgebieden om hen heen. Hun werk heeft velen aan het denken gezet.' Jos Willemsen werkt aan het ontstaan van een groeiende groep mensen die uitgerust is om met planten en dieren samen te werken, om zo natuurlijke creatiepatronen weer succesvol te maken. Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. Willemsen wijst graag naar het werk van boeren zoals Ernst Götsch, Joel Salatin en Mark Shepard. 'Zij werken aan vormen van herstellende landbouw. Zij boeren zo dat ecosystemen actief meegroeien met de groei van het bedrijf. Hun bedrijven bevinden zich in processen van voort durende creatie. Zij stellen andere soorten instaat om aan verrijking van de bodem en verrijking van productie mee te werken. Ditdoen zij doorecosysteemprocessen na te bootsen en te optimaliseren en de wantijj augustus 2020 (13J In Zeeland werkt Willemsen mee aan de realisatie van twee proefprojecten agroforestry: landgebruik waarbij het planten en actief beheren van bomen wordt gecombineerd met landbouw en veeteelt. De projecten liggen bij Oranjezon en Middelburg. Ook is hij betrokken bij de voedselbossen in Graauw en Nieuw- en Sint Joostland. In Oostkapelle werkt hij mee aan de transitie van een camping naar een natuur- en voedselrijk recreatiepark.

Wantij | 2020 | | pagina 13