Het is tijd om vooruit te kijken: voorbij kernenergie als het antwoord op de energietransitie. Daarvoor is nodig dat we wennen aan het feit dat energie productie niet meer beperkt is tot een energiecentrale, maar een gediversifieerd onderdeel wordt van onze samenleving. Thorium Voordelen 'Voorbij kernenergie' Mascha Dedert Onderzoek in de jaren 30 en '40 van de twintigste eeuw resulteerde in de bouw van de eerste kernreactor. Kernsplijting werd hiermee een nieuwe energiebron en kernenergie een realiteit. Maar de wijze waarop kernenergie zou kunnen worden geproduceerd lag nog open. Kernenergie is mogelijk met het gebruik uranium als grondstof. Uranium moet gedolven worden en wekt energie op met een proces dat onder strikte condities moet verlopen wil de productie veilig zijn en waarbijook nog eens zeer radioactief afval en het gevaarlijke plutonium worden geproduceerd. Een andere technologie voor kernenergie gebruikt thorium als grondstof; een metaal datwijdverbreid beschikbaar is, een controleerbare vorm van energie productie mogelijk maakt en minder zwaarradioactiefafval produceert. Een logische keuze voor de minst kwade zou je denken, maar in tijden van de Koude Oorlog en wapenwedloop werd gekozen voorde uraniumtechnologie. Plutonium wordt namelijk gebruikt voor de productie van kernwapens. Daarmee werd de weg vrijgemaakt voor de minst duurzame én potentieel meest gevaarlijke vorm van kernenergie. De alternatieve vormen van kernenergie, de zogeheten gesmolten zoutreactoren metthorium en kernfusie, zijn nog in ontwikkeling en het is niet te verwachten dat deze in de komende decennia op grote schaal energie zullen produceren. Ook hier blijft hetvraagstuk van het kernafval. We hebben lange tijd kunnen profiteren van de voordelen van fossiele brand stoffen (bruinkool, steenkool, olie en gas) voor onze energieproductie. Vanwege de hoge energiedichtheid was er relatief weinig ruimtebeslag nodig. Voort schrijdend inzicht laat nu echter duidelijk de nadelige effecten op klimaat en milieu zien. Ook een kerncentrale heeft, net als een energiecentrale draaiend op fossiele brandstoffen, relatief weinig ruimte nodig. Kernenergie stoot tijdens de energie productie in verhouding tot fossiele

Wantij | 2020 | | pagina 14