'De kracht ligt in de combinatie van duurzame energie bronnen' Nadelen Duurzame alternatieven Zon en wind Water Mascha Dedert De keerzijde van de medaille is dat kernenergie ons opzadelt met radioactief afval dat gedurende vele generaties lang een bedreiging blijft voor de volks gezondheid. De veiligheid van de opwekking van kernenergieen het veilig opslaan van radioactiefafval stellen hoge eisen aan kerncentrales. Het bouwen van nieuwe centrales vraagt een gigantische brandstoffen weinig C02 uit. Daarom wordt kernenergie ook genoemd in het rijtje van oplossingen voor het klimaat probleem en de energietransitie. Duurzame technologieën van energieopwekking hebben de afgelopen jaren een hoge vlucht genomen, maar staan vaak nog in de kinderschoenen qua potentieel. Het is nodig dat we volop inzetten en investeren in technologieën voor energieopwekking en-opslag, en een verdere diversifiëring nastreven van energiebronnen die verweven worden in het landschap en de samenleving. Daar is niet één technologie het antwoord op: de kracht ligt in de combinatie ervan. Dit vraagt niet alleen om technische innovatie, maar ook om aanpassingen in infrastructuur en omgeving om ruimte te bieden aan belangrijke andere gebruiks functies zoals wonen, werken, verkeer en natuur. Dat is nog een hele opgave. Het vergt meer dan her en der een windturbine plaatsen of zonneakker aanleggen. investering. Vaak worden het budget en de duur van bouw ernstig overschreden. Zie bijvoorbeeld de bouw van de Olkiluoto kerncentrale in Finland, waarvan de oplevering zal plaatsvinden in 2021 in plaats van 2009 met een drievoudige overschrijding van het budget. Ondanks de hoge kwaliteitseisen en veiligheids normen is de kans op een ongeval nooit uit te sluiten. De gevolgen van een ongeluk kunnen desastreus zijn voor de omgeving en voor vele generaties na ons. Aan welke technologieën moeten we dan denken? Bekend zijn inmiddels de energieproductie met zon en wind. Hun aandeel in de totale energieproductie wordt steeds belangrijker. Ontwikkelingen staan niet stil. Naast een verdere efficiëntie van beide technologieën maken zonnecellen verwerkt in bijvoorbeeld wegdekken, glas en dakpannen het optimaal benutten van zonne-energie op allerlei locaties mogelijk. Maar de mogelijkheden reiken verder dan alleen zon en wind. In geothermie, het benutten van de warmte uit diepere lagen van de aarde, Geboren in Roosendaal, 1977. Woont in Vlissingen. Beroep: Programmamanager Deltawateren ZMf. liggen ookveel kansen. Bijkomend voordeel is de minimale ruimtevraag. Nu is geothermie voor Zeeland maar beperkt mogelijk. Daarentegen biedt energie uit water, getijdenenergie en in zoutgehalte (Blue Energy) uitstekende mogelijkheden. Energiewinning uit afvalwater heeft ook potentie en wordt momenteel verder ontwikkeld. Voor opslag van energie zijn innovatieve technieken als batterijen die gebruikmaken van zoet-zout gradiënten en natuurlijk groene waterstof veelbelovend. Laten we daarom vooral niet investeren in peperdure kerncentrales met hun blijvende nadelen, maar in duurzame innovaties, zowel op technologisch als op maatschappelijk vlak, voor onze generatie en de generaties na ons. Mascha Dedert is programmamanager Deltawateren ZMf Windpark Krammer is het grootste burgerinitiatief van Nederland. De bijna 5000 leden van de coöperaties Zeeuwind en Deltawind hebben hetinitiatiefgenomen om dit windpark op en rondom de Krammersluizen te ontwikkelen. De 34 windturbines wekken samen voorl02 MW aan energie op. Bron: www.windparkkrammer.nl Foto: Loes de Jong wantij augustus2020 (f 15J

Wantij | 2020 | | pagina 15