ov 'Mensen herontdekken dat dichtbij huis ook alles te vinden is wat ze zoeken' Lokale bedrijven Infuencer Glokalisering VernieuwersLAB k M Ifür; Ab Pouwer s' I I het centrum van een hoefijzer met miljoenen mensen in hetverstedelijkte gebied van de Randstad tot Brugge. En veel van die mensen snakken naar ruimte en rust. Dat kunnen wij ze bieden op relatief korte afstand. Op die manier kunnen we bijdragen aan het verkleinen van de vakantievoetafdruk. De corona periode laat zien dat mensen nu heront dekken dat relatief dichtbij huis ook alles te vinden is wat ze zoeken.' Hij vervolgt: 'Maar dan moeten we ons landschap koesteren en ons kapitaal niet 'opeten'. Dus bijvoorbeeld geen enorme bungalowparken laten bouwen door externe partijen. Dat is uitverkoop van het buitengebied. We moeten onze lokale bedrijven versterken. Ervoorzorgen dat het geld dat de toeristen hier uitgeven niet de streek uitgaat met de grote vastgoedbedrijven die verdergeen binding met de streek hebben.' Steeds meer mensen komen zonder auto naar Zeeland. Pouwer vindt dat we die mensen beter vervoer moeten aanbieden: 'Naast de beloofde snellere verbinding met de Randstad, hebben we ook behoefte aan betere treinverbindingen met bijvoorbeeld Dortmund, Antwerpen en Brussel. En binnen Zeeland moet er beter follow-up vervoer naar de verblijf plaatsen zijn. Bijvoorbeeld meteen betere verbinding met de Westerschelde Ferry, die een verlengstuk is van de treinverbin ding en belangrijk is voor de ontsluiting van West-Zeeuws-Vlaanderen. Als compensatie voor de geleden imagoschade door het kazernedrama, mogen we van de overheid wel betere OV-verbindingen vragen. Dit zal het toerisme versterken en toekomst- bestendiger maken,' vertelt Pouwer. Hoewel Ab Pouwergeen gebruik maakt van social media, zou je hem toch als een soort infiuencer kunnen zien. Als voorzit tervan HISWA-RECRON Walcheren spreekt hij veel met zijn collega's. 'Doordat onze kinderen nu de dagelijkse leiding over het bedrijf hebben, beschik ik over wat meer tijd om me in zaken te verdiepen en mijn collega's daarover bij te praten.' Hij zetgraag mensen aan het denken over het product 'Zeeland'. Hij spreekt regelmatig in bij gemeenten als die de toerist weer eens als melkkoe willen gebruiken voor het oplossen van lokale financiële problemen. Oftoestem- ming willen geven aan een vastgoed ontwikkelaar voor de bouw van een mega-bungalowpark. Tijdens het gesprek valt diverse keren de term glokalisering. 'Glokalisering kunje zien als de wisselwerking tussen enerzijds de mondiale verschijnselen, waarden en normen (globalisering) en anderzijds de lokale invulling en aanpassing daarvan. Ik voorzie een economisch toekomstbeeld waarbij we teruggaan naar kleinschaliger met behoud van bepaalde voordelen van grootschaligheid. Ik ben dan ook groot voorstander van het laten uitvoeren van werkzaamheden door lokale onderne mers, dat doen we op het bedrijf ook zoveel mogelijk.' Bij het maken en uitvoeren van toekomst plannen gaat het er niet altijd direct om geld. Pouwer: 'Het gaat om goede ideeën die gedragen worden door de samen leving. Geld is dan ook wel te vinden. Er wonen volgens mij in de provincie genoeg slimme mensen die we moeten verenigen. We moeten het zelf regelen, samen plannen op papier zetten.' 'Het VernieuwersLAB (zie volgende blz.) zou daarin bijvoorbeeld de katalysator kunnen zijn. Ik zet me graag voor Zeeland in en zoek daarom medebewe gers uit allerlei branches die actief mee willen werken.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. Geboren in Veere, 1955. Woont in Vrouwenpolder. Beroep: recreatieondernemer, voorzitter van HISWA-RECRON Walcheren. wantijj augustus 2020 f17

Wantij | 2020 | | pagina 17