'We willen een toekomstvisie op Schouwen-Duiveland' ONDER DE LEDEN De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland waakt over het monumentale en cultuurhistorische erfgoed. Wie denkt dat de vereniging enkel met het verleden bezig is, zit verkeerd. Joyce van Dijke Vermeulen Anita de Munnik Verbindend Vragen Rubriek waarin we met leden van de ZMF terug- en vooruitkijken Willem de Weert üoto: Willem de Weert Geboren in Vlissingen, 1966. Woont in Zierikzee. Beroep: Locatiesecretaresse bij zorginstelling SVRZ te Goes. Geboren in Den Haag, 1950. Woont in Sirjansland. Gepensioneerd. Was directeur VMBO Zierikzee. Vorigjaarvierde Stad en Lande het tachtigjarig bestaan met inspirerende activiteiten zoals stads- en natuur wandelingen, vaartocht, muziekavond, middeleeuwse maaltijd, expositie van middelbare scholieren en een lasershow op de Sint-Lievensmonstertoren in Zierikzee. Het leverde de vereniging honderd nieuwe leden op. Met 720 leden is Stad en Lande één van de grootste verenigingen van het eiland. 'Wat ons bindt is liefde voorSchouwen- Duiveland,' zeggen Anita de Munnik en Joycevan Dijke-Vermeulen, respectievelijk voorzitter en secretaris. 'De vereniging wil een vriend zijn van iedereen die van Schouwen-Duiveland houdt, bewoner, toerist, bedrijf en overheid, een verbin dende factor.' Zo staat het ook beschreven in het beleidsplan. 'We zijn politiek volstrekt neutraal. Maar onze leden verwachten wel van ons dat we met beleid bezig zijn. Het verleden koesteren en behouden wat goed is, is ook een vorm van duurzaamheid. Als de bescherming van het landschap op het spel staat, springen we in de bres. Voorbeelden zijn de landschappe lijke inpassing van kassen, campings, zonneparken en het tegengaan van lichtvervuiling. Helaas moeten we als vereniging de gemeente regelmatig aanspreken op het gebrek aan handhaving. Dan trekken we aan de bel. Indien nodig roepen we de hulp van de ZMfin.' 'Wat we van de overheid missen, is een heldere toekomstvisie op het eiland. Waar willen we naartoe met Schouwen- Duiveland?' Daarom nodigde het bestuur op dejubileumvergadering eind vorigjaar transitieprofessorJan Rotmans uit. 'Het werd een boeiende avond die veel vragen opriep. Hoe vangen we de zeespiegelstijging op? Kan Schouwen- Duiveland energieneutraal worden? Waar kunnen windmolens en zonneweides komen? Hoe stoppen we de verzilting? Hoe lang gaat de Oosterscheldekering nog mee?' 'Stad en Lande heeft verschillende commissie- en werkgroepen ingesteld om op al die vragen antwoorden te vinden. Zo houden we de mensen, de politiek en onszelf op Schouwen-Duiveland bij de les!' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantijj augustus 2020 f21

Wantij | 2020 | | pagina 21