OPINIE Nieuw-Zeeland Guido Krijger Met een hele grote rugzak vertrok ik voor onbepaalde tijd naar Canada en Nieuw- Zeeland. Het was 2002. Ik was net dertig jaargeworden toen ik ontslag nam en mijn rugzak pakte. Vanuit een diep verlangen om meer in de natuurte zijn. Om in en met de natuur te leven. Niet meer in een kantoorgebouw, in het verkeer of op zijn best in een stukje natuurgebied met nette paadjes en naambordjes. Ik ging op zoek naar een cultuur die meer in harmonie mét de natuur leefde. Een cultuur die natuur en mens niet naast elkaarzet. Nieuw-Zeeland inspireerde mij enorm met haar uitgestrekte berggebie den en kusten. Met een kleine 4 miljoen mensen die blootvoets hun boodschappen doen in de supermarkt. Die leken te begrijpen wat we in het Westen vergeten waren: de natuur is een web van processen en soorten die metelkaarverbonden zijn. Wij zijn hier onderdeel van. Dit besef is in de evolutie verschraald en de mens is zich steeds meer onaftiankelijk gaan gedragen. Maar die onaftiankelijk- heid is een illusie. We zijn een onderdeel van het ecologische web. Toch kreeg ik na een jaar heimwee naar mijn oude Zeeland en besloot ik om het leven waar ik naar verlangde, hier op te bouwen. Een natuurlijk leven te leven op de plek waar mijn wortels liggen. Nu is het 2020 (18jaar later) en een coronacrisis later die veel stoftot nadenken heeft doen opwaaien. Stof die mensen in beweging heeft gebracht, die nieuwe initiatieven voortstuwt, die wegwijzers zijn geworden. Deze Wantij bood een podium aan een kleine greep van pioniers op weg naar een Nieuw Zeeland. Dankbaar ben ik hiervoor. Moest ik dan echt 50 jaarworden om thuis te komen in mijn eigen streek? Een streek waar het ecosysteem wordt gezien als onze basis en waar de biodiversiteit uitbundig uitdijt. Een streek waarin de mensen niet meer naast de natuur leven, maar in en met de natuur. Een streek waarin men ook weer beseft dat alle dieren en planten (hoe klein ook) een onderdeel zijn van het systeem waarvan de mens aftiankelijk is. Een streek waarwe in ieder geval met blote voeten het strand af komen Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. 22J wantij augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 22