'GroenLinks, D66 en CDA moeten samengaan in een partij die duurzaamheid centraal stelt' Oud-bankier en bestuurder Herman Wijffels is er heilig van overtuigd dat het met de wereld anders moet, héél anders. 'We leven aan het einde van een tijdperk. Het hoogtepunt van de globalisering is voorbij. De huidige pandemie drukt ons met de neus op de feiten. Ja, we moeten onze maatschappij opnieuw uitvinden.' Christendom Zeeuws- Vlaanderen Banken en politiek 'We moeten onze maatschappij opnieuw uitvinden' Willem de Weert 'Het tijdperk dat begon bij de Verlichting bracht ons een enorme welvaart. Maar de Industriële Revolutie leidde ook tot een verwoesting van de aarde.' Wijffels spreektvan masculiene krachten, gebaseerd op verovering en exploitatie. Toch wil hij niet oordelen. In zijn ogen zijn we onderdeel van een evolutionair proces. 'De Industriële Revolutie was óók een stap in onze bewustzijnsontwikkeling, nodig om de volgende te kunnen maken. De mensheid is toe aan een nieuwe fase in zijn ontwikkeling. Er moet een even wicht ontstaan met de feminiene, conserverende en verzorgende krachten. Adam is exit, Eva in zogezegd. 'Hij legde zijn visie vast in het eind vorig jaar verschenen boek 'De gulden snede'. Wijffels wortels liggen in het christendom dat de naastenliefde predikt. Hij haalt er de coronacrisis bij: 'Je draagt een mondkapje niet enkel voorje zelf, maar ook om te voorkomen datjeanderen besmet.' En haalt een oude tekst aan: 'Laat de weidegronden voor de ander achter, zoalsje die zelf zou willen aantreffen.' Een vroeg ecologisch inzicht, noemt hij het. Wijffels is lid van het CDA (was informateur van Balkenende IV), maar stemde ook GroenLinks. 'Niet dat links het monopolie op groen bezit. Ik zou willen dat GroenLinks, D66 en CDA samengaan in een partij die duurzaamheid centraal stelt.' Geografisch liggen zijn wortels in Zeeuws-Vlaanderen, geboren in 1942, opgegroeid als boerenzoon in IJzendijke. Hij studeerde economie in Tilburg en maakte vervolgens carrière op het Ministerie van Landbouw, bij de Rabobank en Wereldbank. Zijn boerenatomst droeg hij altijd bij zich. Dat hoorje in uitspraken als: 'de toekomst is circulair, een opkomend gewas datje niet tegenhoudt.' Wijffels is er rotsvast van overtuigd: de samenleving móét verduurzamen. 'Er is geen andere keuze. Anders is het einde oefening met de mensheid.' Toch is hij geen pessimist. 'De veerkracht van de mens, zijn creativiteit, organisatorisch vermogen en technologische ontwikkeling bieden kansen op een mooie én welvarende toekomst.' Bij de noodzakelijke verduurzaming spelen politiek, banken en de landbouwsector in zijn ogen een cruciale rol. 'De rol van de financiële sector moet niet zijn geld met geld maken, maar dienstbaar zijn aan de reële economie. Dus ook als die moet veranderen naar een circulaire. En daar is veel geld voor nodig.' Van de politiek is geen voorhoederol te verwachten. 'De politiek is codificerend, volgend. Er moet eerst een meerderheid zijn voor ideeën. In het proces van verandering komt de politiek daarom achterop.' Over het bedrijfsleven zegt hij: 'Ik spreek veel voor ondernemers. Als ik die een paar 4 J wantij augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 4