zoalsyjpor de coro-^alrisis is een Landbouw Hoeder Industrie jaar geleden over circulaire economie sprak, keken ze me glazig aan. Nu weten ze waar ik het over heb en zijn al bezig in die richting, soms in het klein nog, hun bedrijf te ontwikkelen.' Het interview met Wijffels vindt plaats in zijn vakantiewoning te Retranchement, dicht bij zijn geboortegrond. Waar zeventig jaar geleden nog de leeuweriken zongen als hij achterover in het gras lag en naar de hemel tuurde. Sinds die tijd is de landbouw sterk gemechaniseerd, gespecialiseerd en grootschalig gewor den. Ruilverkavelingen hebben het landschap uitgekleed. Ook op hun familiebedrijfwerd een mooie meidoorn haag gekapt. De naoorlogse gedachte was: zo goedkoop mogelijk voedsel produceren en een zo groot mogelijke export. 'Ik heb daar als voorzitter van de Rabodirectie volop aan meegewerkt. Daar geneer ik me niet voor. De maatschappij vroeg dat. Ik heb altijd met mijn poten in de modder gestaan. Ik deed dingen waar ik nu heel anders over denk. Toch zag ik toen al de risico's van de weg die de intensieve veehouderij insloeg, de enorme investeringen waar de boeren voor staan, de bergen mest waar we geen raad mee weten. De commissie die mijn naam droeg, adviseerde in 2001 een hervorming van de intensieve veehouderij. Meer ruimte voor de dieren, buiten scharrelen, minder transporten van levend vee, niet uitsluitend gericht zijn op een hogere productie. Maar anno 2020 zijn we geen stap verder.' Wijffels ziet in de toekomst een heel andere rol voor de agrarische sector. De boer als hoeder van de gezondheid van de aarde. Dat betekent voor hem de richting inslaan van de biologische, de natuurinclusieve en de kringlooplandbouw, waarbij er een balans is tussen mens en aarde. Dat betekent ook regionalisering. 'Veevoer importeren uit Brazilië, hier de varkens voeren, de mest dumpen, en daarna het vlees naar China exporteren, dat moeten we niet meer willen.' Hij denkt wel dat Zeeland als provincie te klein is voor optimale kringloop landbouw. 'Ik zie dan eerder de regio Noordwest-Europa voor me.' In Zeeland is ook veel petrochemie. Wijffels pleit voor een omschakeling naar de Dode wilg Zuidzande. Foto: Loes de Jong wantij J- augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 5