'Zeeland als Blue Zone is mijn droom' Blue Zone Geen voetafdruk Prof. Dr. Herman Wijffels biochemie. 'Om die reden hebben we in mijn DSM- tijd Gist-Brocades aan gekocht.' Hij ziet daarbij ook een rol voor de Zeeuwse landbouw. 'Gewassen verbouwen die grondstof zijn voor de biochemie, zoals nu suikerbieten verbouwd worden voor de alcoholfabricage.' Aan het slot van ons gesprek onthult Wijffels zijn droombeeld voor Zeeland. 'Er zijn zogenaamde Blue Zones op aarde. Dat zijn gebieden in de wereld waar relaffefveel mensen in goede gezondheid honderd jaar en ouder worden, bijvoorbeeld op Sardinië en in delen van Japan. In Zeeland zijn in de basis alle voorwaarden aanwezig om ook zo oud te worden. Een zonnig klimaat, zee en strand, rust en ruimte. Werken aan de kwaliteit van het Zeeuwse leefmilieu om een Blue Zone te worden, dat lijkt me een mooie opdracht voor de GGD als de coronacrisis achter de rug is.' Bij de vraag of Wijffels mee wil doen aan onze rubriek De voetafdruk (zie achterkant Wantij) volgt een afwijzing. Is hij misschien bang voor een hoge uitslag? 'Absoluut niet. Zoals steeds meer mensen probeer ik mijn ecologische voetafdrukte verkleinen door energie-efficiënter te wonen, een vooral vegetarisch dieet te volgen, een hybride auto te rijden en meer met de trein te reizen. De reis naar Nieuw-Zeeland, waar onze zoon en kleinkinderen wonen, is de laatste jaren mijn enige vliegreis en dan wordt de C02-uitstoot gecompenseerd. Maar ik laat me niet langs een meetlat leggen. Dan ben ik maar die stugge Zeeuw.' ui." Ui kold411 Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Geboren in IJzendijke, 1942 Woont in Utrecht. Beroep: Hoogleraar duurzaamheid en maatschappelijke verandering aan de Universiteit Utrecht. Wijffels studeerde algemene economie aan de Katholieke Hogeschool Tilburg. Hij werkte bij het Ministerie van Landbouw en Visserij, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, Rabobank Nederland en Wereldbank. Ook was hij voorzitter van de Sociaal- Economische Raad (SER) en Natuurmonumenten en informateur van het kabinet Balkenende IV. De gulden snede. Wilma de Rek en Herman Wijffels. UitgeverijBalons. Amsterdam, 2019.

Wantij | 2020 | | pagina 6