i ^^2 Willemien Clement Willemien Clement is een van de initiatiefnemers van De Woongaard in Serooskerke. Daar komt een collectief en biobased project van 25 woningen met gemeenschappelijke voorzieningen. Delen Kosten Moestuin en voedselbos Er is nog ruimte! Geboren in Middelburg, 1979. Woont in Vlissingen. Beroep: Coördinator Poppodium De Spot. Peter Louwerse 'We zijn doeners die idealen willen omzetten in concrete zaken. Na een lange aanloop liggen er nu vergunnings aanvragen en ontwerpen voor de verschillende woningtypen. Ook zijn we volop bezig met een gemeenschappelijk gebouw en de terreinindeling. Dat gebouw kan diverse functies krijgen, zoals bijeenkomsten, cursussen, wasruimte, knutsel- en opbergruimte en logeerruimte.' Wat is er bijzonder aan de collectieve woonvorm? Clement legt uit: 'Het accent ligt op sociaal wonen door het delen van kennis en spullen, in combinatie met duurzaamheid. We inspireren en leren van elkaar. Concreet gaat het om zaken als afvalscheiding en-hergebruik, leven zonder plastic, biologisch tuinieren, gezamenlijk koken, (her)gebruikvan (regen)water en van zonne-energie. Zelfwerkzaamheid staat voorop. Door te profiteren van eikaars competenties wordt De Woongaard grotendeels zelfredzaam en zelfvoorzienend.' 'We gebruiken de nieuwste materialen en technieken voor duurzaam en energieneutraal bouwen. Doorde meerkosten is dit voor veel mensen niet haalbaar, maar wel in combinatie met anderen. De Woongaard doet dit samen met gespecialiseerde architecten van Archi3o, een landschapsarchitecten een procesbegeleider. Die laatste bewaakt ook de begroting. Momenteel lopen gesprekken met lokale aannemers die de nodige ervaring hebben met duurzaam bouwen. Je kunt ook alleen het casco laten bouwen en de woning dan zelf afwerken. Vooral voor de jongere gezinnen is dit interessant om de kosten te drukken.' 'Voor de moestuin en het voedselbos planten we, met behoud van een groot aantal perenbomen, inheemse bomen en gewassen die de bodem verrijken. Zo gaan we van een mono- naar een permacultuur,' vertelt ze. Ze benadrukt dat het unieke van dit project ook de diversiteit van de deel-nemers is: jonge gezinnen, alleenstaanden en ouderen. 'Door de variatie aan verschil lende typen woningen zorgen we voor een mix aan bewoners. Ook dit is een duur zaamheidsaspect. De woonwijk blijft vitaal als er doorstroming is van kleine naar grotere woningen en andersom.' 'Door de coronacrisis neemt de belang-stelling voor ons project toe. De mensen bezinnen zich meer op zaken die voorheen vanzelfspre kend waren. Er is voor het project nog ruimte voor nieuwe deelne mers. Vooral gezinnen kunnen zich nog aanmelden.' Voor meer informatie: www.dewoongaard.info Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantijj augustus 2020 f 7

Wantij | 2020 | | pagina 7