Ruim vijf eeuwen nadat de Cellebroeders er hun klooster stichtten, spreekt Barbara Oomen in een overblijfsel van het klooster - de Engelse kerk in Middelburg - over de Europese Green Deal en haar ambitie deze te transformeren naar Zeeuwse schaal. Europese Green Deal Lokale aanpak Bouke Kromhout van der Meer In 2009 publiceerde Al Gore zijn boek 'Our choice, a plan to solve the climate crisis'. Het was in de tijd dat ook hij dacht dat we alléén een klimaatcrisis op te lossen hadden. En dat we het konden redden met een energietransitie. Inmiddels weten we dat de problematiek veel complexer is. Willen we de toekomst van de aarde en van ons als mensheid veiligstellen, dan moet er veel meer gebeuren dan alleen energietransitie. We moeten bijvoorbeeld onze voedselproductie anders organiseren, onze grondstoffen minder uitputten, de welvaart eerlijker verdelen en de biodiversiteit bevorderen. Anders redden we het niet. Dat weten we, 11 jaar verder, inmiddels wel. Ook de Europese Unie (EU) weet dat dingen anders moeten. In 2019 publiceerde FransTimmermansde Europese Green Deal (EGD). De EU schrijft hieroverophaarwebsite: 'De Europese Green Deal is onze routekaart om de economie van de EU duurzaam te maken. Dat lukt alleen als we op alle beleidsdomeinen de klimaat- en milieuproblemen aangrijpen als een kans om de transitie voor iedereen zo rechtvaardig en inclusief mogelijk te maken.' De Green Deal is een routekaart van maatregelen. Deze routekaartgeeftaan wanneer er deelplannen verschijnen zoals: de klimaatwet (zorgen voor een klimaat- neutrale EU), de Europese industrie strategie (voor een toekomst-bestendige economie), een biodiversiteitsstrategie, 'van boer tot bord' (strategie om voedsel systemen duurzamer te maken) en een actieplan voor een circulaire economie. Oomen licht toe: 'De Green Deal is een bundeling van maatregelen die nodig zijn om de milieu- en klimaatproblemen aan te pakken. Als we de uitstoot aan broeikas gassen willen reduceren, een economische groei willen realiseren zonder de grond stoffen uit te putten en als we niemand aan zijn lot willen overlaten, dan is de Green Deal daarvoor de routekaart.' Oomen vindt dat we niet hoeven te wachten tot de centrale overheden de maatregelen gaan uitvoeren. Ze wil in Zeeland bestaande initiatieven versterken en nieuwe initiatieven ontplooien. Oomen: 'Het zou zo mooi zijn om met elkaar in Zeeland een voorlopersrol te vervullen. En dat kan, voorbeelden uit het buitenland- Californië, Brussel en Parijs-tonen aan dat de problemen heel goed lokaal aangepakt kunnen worden. Ook zonder hulp van de 8 J wantij augustus 2020

Wantij | 2020 | | pagina 8