2 Oosterschelde (zie kaart) Kering en brug Aan de zeezijde van de Oosterscheldedijk zie je rechts in de verte, bij helderweer, de Oosterscheldekering en links de Zeelandbrug, die af en toe open gaat voor het scheepvaartverkeer. Aan de landkant liggen langs de hele zuidkust natte, zilte gebieden, die samen met de buitendijkse zandplaten een waar vogelparadijs zijn. Middenin de zeearm kun je een witte bult ontwaren. Dit is een door de jaren heen aangespoelde hoop schelpen op de voedselrijke Roggenplaat. Het hele gebied behoort tot Nationaal Park Oosterschelde, dat diverse infopunten heeft geplaatst. Rengerskerke (zie kaart) Je neemt nu de le LA, Boerenweg. Je steekt de kruising bij het winkelcentrum over. Na 200 m. LA, voetpad langs woonwijk. Op splitsingen RD aanhouden. Op de kruising RD en op de splitsing RA. Na 100 m RA langs een schrikhek. Nu LA weer de (Boeren) weg op. Deze volg je tot aan de Oosterscheldedijk. De weg kronkelt door het zilte moerasnatuurgebied Rengerskerke. Aan het eind ga je RD (trap links negeren) het asfaltpad schuin de dijk op. Bovenaan een schitterend uitzicht over de inlagen en karrevelden, met infopunt. Rijke vogelgebieden Ten zuiden van Zierikzee liggen inlagen en karrenvelden, waar klei werd gedolven ter versterking van de dijken. Deze zilte, natte gebieden zijn nu een oase voor kust- en weidevogels. Tijdens de trek strijken er duizenden neer, voor voedsel en om uit te rusten, bijvoorbeeld rosse grutto, zilverplevier en kanoetstrandloper. Overwinteraars als smient, wulp en wintertaling maken in het voorjaar plaats voor broedvogels als kievit, grutto en tureluur. Diverse soorten ganzen zijn er het hele jaar door. Ook de zoutwaterflora is interessant, en mooi als in de nazomer de zeekraal rood kleurt. Je komt nu bij de Oosterschelde (zie infozuil van het Nationaal Park). Je gaat LA en meteen rechts de trap af om het graspad te volgen, water rechts. Dit gaat al snel over in asfalt. Je volgt dit tot de monding van de haven, zo'n 3 km. Halverwege kunje bij een splitsing even de dijk op voor het infopunt Verdronken Dorpen. Daar RA de trap afen LA het pad vervolgen. Aangekomen bij het Havenkanaal loopje RD naar het uiteinde met een interessant rustpunt. Er is kans op het spotten van springende bruinvissen; even de ttjd voor nemen... Mogelijk kunje ze ook horen! Zie ook het infopunt. Bron: 'Zeeuwse zwerftochten. 17 verrassende wandelingen van Schouwen-Duiveland tot Zeeuws-Vlaanderen.' Uitgeverij Gegarandeerd Onregelmatig. 144 pagina's. 16,95. O Havenkanaal (zie kaart) Bij de bocht ga je het Havenkanaal volgen. Op de splitsing links de dijk over. Je komt nu langs inlaag Levensstrijd met zilte moerasnatuur, rijk aan vogels. Beneden kunje even scherp LA naar het uitkijk- en infopunt. De route gaat verder onderlangs de dijk. Bij het eind van de inlaag (KP 43) ga je rechts de dijk op en LA. Via de kruin loopje Zierikzee tegemoet. Bij de sluis neem je het fietspad langs de jachthaven. Vlakvoor de molen ga je rechts de loopplank af, langs een infopunt van Nationaal Park Oosterschelde. Je komt uit bij de Nieuwe Haven, daar RD. Het rustigst loop je langs de reling, langs o.a. mosselkotters. Je wordt verleid door diverse horeca, met o.a. aan het eind de befaamde Gekroonde Suikerbiet. Dan loop je langs de Zuidhavenpoort (KP 59), gaat RD het ophaalbruggetje over en RA de dubbele Noordhavenpoort door (met bovenaan de gevel het zwaard van Mondragon). Dan LA, Scheepstimmerdijk. Aan het eind ga je op het kruispunt RA, naar parkeerplaats en bushalte. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 161 wantij oktober 2020 Zee/andbi

Wantij | 2020 | | pagina 16