Als kind kwam Annemjeke de Schepper, dochter van Zeeuwse ouders vanuit Rotterdam- graag op bezoek bij haar grootouders in Zeeuws- Vlaanderen, bij voorkeur met döCpont. Roadtrip Annemieke de Schepper Willem de Weert Foto: Loes de Jong. 'De onbegrensdheid van het water gaf me een gevoel van ruimte. Op de boot lieten we ons stadse leven achter ons en richtten we ons op de oever die we nog niet konden zien: het leven aan de andere kant van de Schelde.' De pont Kruiningen-Perkpolder speelt een rol in haardebuutroman 'Desdlleoorlog van mijn vader'. Hoofdpersoon Anna reist met de as van haar overleden vader naar 'de overkant', vastbesloten om hem terug te brengen naar zijn geboortedorp Biervliet. Als de boot in dichte mist stil valt op de Westerschelde, ontmoet ze bij toeval een tante die ze lang niet gezien heeft. Terwijl ze noodgedwongen wachten op het vervolg van de reis, vertelt de tante aan Anna verhalen over de Bevrijding in oktober 1944. Daarbij werd het dorp Biervliet in puin schoten. Het was een gebeurtenis die diepe sporen achterliet op haar familie. 'Over de ervaringen in de oorlog werd later met geen woord gerept, je moest het als kind allemaal zelf verwerken.' Dat onbesproken oorlogsleed nog generaties door kan werken, óók op haarzelf, is dé ontdekking die de hoofdrolspeelster doet. Het werpt een ander licht op de moeizame relatie met haar vader. In de familiekroniek en de Slag om de Schelde (die pas de laatstejaren in de belangstelling staat), is het polderland schap van Zeeuws-Vlaanderen het decor. De Schepper neemtje mee op een roadtrip langs Biervliet, Hulst en Patrijzen- hoek en brengt daarbij een ode aan het verstilde landschap. Vanaf het moment 'dat de pont met een lichte schok aanmeert, zijn voorkant opent en de auto's uitspuugt,' tot en met de laatste zin waarbij ze de tabaksdoos met daarin de as van haar vader, in de golven van de Westerschelde werpt. 'Dit stukje Oost-Zeeuws-Vlaanderen is hetallerlaat- ste puntje vaste grond voor het opgaat in de zee,' schrijft de auteur over Perkpolder, als ze daar zit te wachten om met de laatste boot terug naar de Randstad te keren. 'Dichterbij de overkant dan hier, kun je niet komen.' Dat geldt in wezen voor heel de roman die op ontroerende wijze de ziel van Zeeuws-Vlaanderen weet te raken. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. De stille oorlog van mijn vader De stille oorlog van mijn vader. Uitgeverij Mare, 2019. Omslagfoto: Willem Kruit. ito: Mat Foto: Marcel Cloo. Geboren in Vlaardingen, 1963. Woont in Schiedam. Beroep: docent, schreef columns, artikelen en verhalen. Dit is haar romandebuut. wantijj oktober2020 fl7

Wantij | 2020 | | pagina 17