Landen zonder stranden, schrijfster en wëreldreizigster Carolijn Visser ziet die steeds meer. 'Ik kom de laatstejaren regelmatig in Latijns-Amerika. In Panama graaft men het strand af voor de zandwinning. In combinatie met de zeespiegel stijging en erosie, blijft er weinig^ver.'De vissers van een dorp dat ik bezocht konden hun schepen niet meer kwijt op het strand.' Zeeuws geluk zuinig Willem de Weert ■Middelburg, dat^e^a de middelbare.scbool achter zich liet. 'Maarje wordt ouder en gaat dan terugkijken. Ik was al langere tijd zoek naar een Zeeuws onderwerp. Toen kreeg ik een werkbeurs van de Zeeuwse zorgorganisatie SVRZ aangeboden. Daar was ik heel blijmee.' Het resulteerde in haar nieuwe boek Zeeuws geluk. Ze verbleef enkele weken in verpleeg tehuizen in Kamperland, Domburg en Aagtekerke om daar met bewoners op te trekken en jeugdherinneringen op te halen. Carolijn Visser reisde voor haar boeken de hele wereld over. En ziet hoe kusten teloorgaan. 'Als kind vond ik de rijen paalhoofden op het Zeeuwse strand vanzelfsprekend. Nu snap ik hun functie als golfbrekers. In Zeeland worden de stranden na het stormseizoen weer opgehoogd en wordt er helmgras geplant om te voorkomen dat het zand wegwaait. Gelukkig is Zeeland zuinig op zijn kust. In andere delen van de wereld zieje de kusten zienderogen afkalven. Nederland ligt met de kustbescherming vér voor op de rest. Zo'n project als de Deltawerken, dat zie je nergens anders ter wereld. Dat geldt ook voor onze omgang met de rivieren. De Donau stroomt door Hongarije in een betonnen bak. In China is elke sloot in het cement gestort. Telkens als ik van een reis terugkom, besef ik hoe hoeveel kennis, geld en arbeid er gespendeerd wordt om in dit land te leven met het water: Carolijn Visser groeide op Zeeland, in 181 wantij oktober2020

Wantij | 2020 | | pagina 18