X GRAFSTEEN Jk vtYSffï oan teefje Meeuwfs Winnaars Anya Marinissen Jury "oforda pPler Jfe Bc-y^r Longlist Zeeuwse Boekenprijs 2020. Foto: Mieke Meijering. voor een debutant) en de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel (oeuvreprijs; deze kan voor een schrijver zijn, maar ook voor een journalist, uitgever of recensent). Natuurlijk is de Zeeuwse Boekenprijs niet enkel ingesteld uit liefde voor boeken, maar ook ter promotie ervan. De lijst van winnaars opende in 2003 met Annejetvan der Zijl met haar biografie van Annie M. G. Schmidt. Nederlands meest bekende kinderboekenschrijfsterwerd in Kapelle geboren, was bibliothecaresse in Vlissingen, tot ze naar Amsterdam verhuisde en de provincie achter zich liet. Het boek hoeft niet perse over Zeeland zelf te gaan. De auteur kan bijvoorbeeld ook in Zeeland opgegroeid zijn zoals Carolijn Visser, die de prijs twee keer won (2006, 2017) metverhalen over Vrouwen in den vreemde. Pas in 2018 beschreefze haar Middelburgse jeugd in Zeeuws Geluk. Ook Oek de Jong bracht een deel van zijn jeugd Foto: Mieke Meijer. Geboren in Burgh-Haamstede, 1956. Woont in Middelburg. Is vakreferent Nederlandse taal en letterkunde en jurysecretaris van de Stichting Zeeuwse Boekenprijs. Ze werkte zelf mee aan diverse publicaties onder andere Zeeuws dozijn, een reeks portretten van sterke vrouwen die ook de bestuurskamer van de Middelburgse bibliotheek sieren. in Zeeland door. Hij leerde zwemmen in het Goese Sas, een locatie die herhaaldelijk in zijn boeken terugkeert zoals in Opwaaiende Zomerjurken en Pier en Oceaan waarmee hij in 2013 de Zeeuwse Boekenprijs won. De schrijver kan ook een buitenlander zijn, zoals de Vlaming Chris de Stoop (2016) met Dit is mijn hof over het teloor gaan van de boerenstand. Buiten kijf staat dat Zeeland op velerlei gebied tot de verbeelding spreekt van schrijvers en dichters. De strenge religieuze omgeving (Franca Treur 2018), de kunstenaarskolonie in Domburg (Francisca van Vloten 2004), 1953 (Rik Launspach 2009), de geschiedenis van Zeeland (meerdere schrijvers2005, 2014). De Bibliotheek van Zeeland heeft een vademecum gepubliceerd van alle literatuur, kinderboeken, gedichten en films die over Zeeland gemaakt zijn: op dit moment 183 bladzijden dik. Het initiatief voor de Zeeuwse Boekenprijs kwam destijds van Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift. Sinds 2017 is de organisatie in handen van ZB I Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Marinissen is, naast projectleider, ook secretaris/penningmeester van de Stichting Zeeuwse Boekenprijs en vast jurylid, samen met Perry Moree (directeur ZB) en Arie Leen Kroon (hoofdredacteur PZC). Voorzitter is Commissaris van de Koning Han Polman. Dit jaar is Helge Prinsen (journalisten documentairemaker) aan de jury toegevoegd. Voor meer informatie: www.dezb.nl/ zeeland/zeeuwse-boekenprijs Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantijj oktober 2020 if 21

Wantij | 2020 | | pagina 21