'De poëzie is uit het landschap' ONDER DE LEDEN 'Een mooi landschap is net als een goed gedicht. Het bevat meerdere lagen, heeft diepgang/ zegt Chiel Jacobusse van Stichting Het Zeeuwse Landschap. 'Die gelaagdheid is voor een groot deel verdwenen.' Chiel Jacobusse Yerseke Moer Pottenbakkerswesp Tijdschrift In deze rubriek kijken we met leden van ZMf terug én vooruit op de ontwikkelingen in natuur, milieu en duurzaamheid in Zeeland. Willem de Weert Geboren in 's Gravenpolder, 1955 Woont daar nog steeds. Is seniorprojectleider bij Het Zeeuwse Landschap en lid van de redactie van het tijdschrift. rerseke Moer. Foto: Chiel Jacobusse 'Helaas komt dat niet meergoed ook.' Het zijn onheilspellende woorden, maar gebaseerd op zijn levenslange ervaring in het veld. Hij deed en doet vaak onderzoek in degebieden van HetZeeuwse Landschap, met de camera in aanslag en de determina- tiegids bij de hand (tegenwoordig de app) en zag de natuurverschralen. 'Bijzondere soorten namen af, algemene toe. Het landschap is zo plat als een cent geworden.' Buiten de beschermde natuurgebieden valt in zijn ogen nietveel meerte beleven. In de Yerseke Moer, een moerasgebied dat door vervening ontstaan is, kan hij nog blij worden. 'Bij het determineren van wilde planten, komt dan zomaarde landkaart van vijftienhonderd jaar geleden tot leven.' De cultuurhistorie van het landschap boeit hem. Nieuwe natuur mist die dimensie, ondanks alle goeds wat het wèl oplevert. Hij maakt opnieuw de vergelijking met de poëzie. 'Een landschap moet doorleefd zijn. Je maakt ook geen mooi gedicht met het rijmwoordenboek op schoot.' Naast de cultuurhistorie is hij ook zeer geïnteresseerd in de ongewervelde dieren. 'Het belang van insecten wordt enorm onderschat. Hun achteruitgang is drama tisch.' Maar ook dan kan hij weer genieten van een vondst. 'Wistje dat er bijvoorbeeld in elk insectenhotel pottenbakkerswespen nestelen? Die vangen precies acht spinnetjes die ze bij het eitje leggen als toekomstigvoedsel. Dan metselen ze een nieuw wandje en herhaalt het proces zich. Uiteindelijk komen er uit de voorste cellen altijd mannetjes en uit de achterste altijd vrouwtjes tevoorschijn. Bijzonder toch?' Van zijn waarnemingen doet hij vaakverslag in ZEEUWSLANDSCHAP dat elk lid vier keer per jaar in de bus krijgt. Het tijdschrift heeft een oplage van circa 11.000 stuks en is het visitekaartje van de Stichting. 'Ik denk dat er ook in het digitale tijdperk nog steeds belangstelling voor het blad is. Ik heb zelf in elk geval nog graag papier in handen.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. [22] wantij oktober 2020

Wantij | 2020 | | pagina 22