DE VOETAFDRUK Han Polman: 'Van energielabel G naar nul op de meter' Kent de Zeeuwse Commissaris van de Koning Han Polman het begrip mondiale voetafdruk? Jazeker, hij vindt het een leuke manier om mensen bewust te maken van hun gedrag wat betreft duurzaamheid. 'Het houdt ons een mooie spiegel voor.' Hij weet waar hij het over heeft, want al eerder heeft hij zichzelf de test afgenomen. Zijn score? Die zou 1,8 ha zijn. Han Polman Op de fiets naar de Abdij Woning Zeeuwse Boekenprijs Gerda Spaander Geboren in Ootmarsum, 1963. Woont in Sint Laurens. Commissaris van de Koning in Zeeland, voorzitter jury Zeeuwse Boekenprijs. Vlees eet hijzelden, om reden van de kwalijke invloed op de natuur, waaronder het hoge waterverbruik. En hij mist het niet. Vliegen heeft voor hem niet meer de verleiding die het voor velen wel heeft. Vroeger ging hijregelmatig met het vliegtuig op vakantie, tegenwoordig vliegt hijnog alleen eens in de twee jaar naar New York, in het kader van de uitreiking van de Four Freedoms Award. En Polman fietst zoveel mogelijk naar zijn werk op de Abdij in Middelburg. Dusja, het klopt echt, die lage score. Is Han Polman daar tevreden over? 'Ik ben niet zo van de lijstjes, maar ik vind het wel leuk. Wat mij aanspreekt is een intrinsiek gevoel om het goede te doen, niet zozeer om te scoren. In ieder geval vind ik het prettger om met de natuur te leven, en daar past dit bij.' Dat klinkt als een vergissing, want dat is buitengewoon laag. Gaandeweg blijkt er toch waarheid in te zitten, want met 2 hectare (testen kunnen onderling wat verschillen) is Han Polman een van de topscorers in deze rubriek. Vlees, (vlieg)mobiliteit, energieverbruik, de onder delen die de meeste punten kunnen op leveren: Polman scoort op alles minimaal. Belangrijk hierbij is de aanpak van zijn woning uit de jaren zeventig, die erg slecht geïsoleerd en vochtig was. 'Twee jaar geleden heb ik mijn huis laten isoleren, veertig zonnepanelen op het dak laten leggen, een warmtepomp laten installeren. Het huis had een energielabel G, en nu is het een 'nul op de meter' woning geworden. We gebruiken dus evenveel of minder energie dan er wordt opgewekt. Dat kost wat, maar de hogere hypotheek weegt op tegen de veel lagere energiekosten. En het is in huis vooral comfortabeler en gezonder geworden.' Han Polman is juryvoorzitter is van de Zeeuwse Boekenprijs. Wat vindt hij van de inzendingen? 'Het aantal en de kwaliteit van de inzendingen verrast me elke keer. Er zijn veel boeken over de natuur en de geschiedenis, ik leer er steeds weer van. Niet dat ik alles lees, zoveel tijd heb ik niet. Maar ik lees wel de boeken die door de juryleden op de shortlist worden gezet. Zodat we samen een goed gesprek kunnen hebben over de winnaar.' Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie.

Wantij | 2020 | | pagina 24