'Zeeland zit zo diep in me, dat kan ik allemaal zo in mezelf oproepen' Oek de Jong Zak Lid ZMf Gevoel Zwarte schuur Foto: Marie-Jeanne van HöveH tot Westervlier, Geboren in Breda, 1952. Woont in Amsterdam. 1977: Reina Prinsen Geerligsprijs voor De hemelvaart van Massimo 1979: F. Bordewijk- prijs voor Opwaaiende zomerjurken 1998: Busken Huetprijs voor Een man die in de toekomst springt 2003: Librisnominatie voor Hokwerda 's kind 2013: Librisnominatie, De Gouden Uil Literatuurprijs, Zeeuwse Boekenprijs en F. Bordewijk- prijs voor Pier en oceaan 2020: Librisnominatie voor Zwarte schuur Kaland van 'economische zaken en nutsbedrijven' een belangrijke rol. Hij was een machtig man, later ook lid van de Eerste Kamer, die de onderkoning van Zeeland genoemd werd. Voor het milieu actiefzijn en in verzetgaan tegen de komst van zulke grote bedrijven, was toen echt op het randje. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. Hetecologisch denken heeft zich enorm ontwikkeld. Maarde politiek loopt helaas altijd achteraan.' 'Op zondag ging ik vaak met mijn vader fietsen door de Zak van Zuid-Beveland. Onderweg klonk dan uit de kerken het gedragen gezang van de Oud-Gerefor meerden en was ik blij daar niet bij te horen. De veerhaven van Hoedekenskerke, met uitzicht over de Westerschelde, was het eindpunt. Mijn vader was verliefd op het landschap van de Zak. Het slopen van de meidoornhagen voor de ruilverkaveling vond hij verschrikkelijk. Zojammer, alleen rond Nisse bleefeen reservaat gespaard. Ik had vanaf mijn zestiende een vriendinnetje, een echte Zeeuwse. Haar vaderwerkte voor de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Met hem heb ik heel wat gedebatteerd over die desastreuze ruilverkaveling waar maar een handjevol boeren van profiteerde.' Oek de Jong blijkt aljaren lang lid van de ZMfte zijn. 'De aanslagen op het Zeeuwse landschap waren voor mij de reden om lid te worden. De ZMf is toch dé milieuorganisatie in Zeeland, goed georganiseerd in hetverzettegen alle aantasting van de natuur. Iksteun overigens meer natuur-en milieuverenigingen, bijvoorbeeld de Waddenvereniging. Voor de komst naar Zeeland woonde ikals kind in Dokkum. Maar zojong beleefje het landschap minderbewust. HetWaddengebied isook prachtig, werelderfgoed zelfs, maar ik heb er minder een band mee dan met Zeeland.' De schrijverwoontal meerdan dertig jaar met veel genoegen in een achterhuis aan de Keizersgracht in Amsterdam, maar komt nog regelmatig in Zeeland. 'Meestal neem ik een hotel in Domburg. Ik heb in dejaren tachtig veel zitten werken in een huis op de kopvan de Boulevard Evertsen in Vlissingen. Voor Pier en oceaanbeb ik enkele dagen in een B&B in Nisse gelogeerd om het gevoel van het Op zijn negenenvijftigste heeft schilder Maris Coppoolse een overzichtstentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Hij staat op het toppunt van zijn roem. In de coverstory van een weekblad wordt de bron van zijn obsessieve werk blootgelegd: een misdaad die hij op zijn veertiende beging. Niemand in zijn omgeving is hiervan op de hoogte. Dit is het verhaal van een leven dat door één enkele, catastrofale gebeurtenis wordt getekend. Die zondagmiddag op het Zeeuwse eiland toen hij met een meisje meeging naar een zwart geteerde boerenschuur. Zwarte schuur. Uitgeverij Atlas Contact. Amsterdam, 2020. landschap van de Zakterug te krijgen. Ik heb op de fiets alles teruggezien, alle weggetjes. Ik schrok wel van de lichtgloed van het Sloegebied en de uitbreiding van Goes tot aan de snelweg.' 'Mijn favoriete plekken zijn het al eerder genoemde Goese Sas, de stranden van Walcheren met de paalhoofden, de schepen vlak onder de kust, de Wester- en Oosterschelde en natuurlijk: het licht.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantijj oktober 2020 if 5

Wantij | 2020 | | pagina 5