Ik voorzie een vraag naar opslag van waterstof en bio-ethanol' Thijs Kramerlezing 2010 De Delta voortuin van Rotterdam Milieufederatie /■ranWU maart 2021 (jfiy In de tweede Thijs Kramerlezing, gehouden in 2010, schetste Hans Smits, toenmalig president-directeur Havenbedrijf Rotterdam, een toekomstbeeld van de haven en economie in de Rijn-Scheldemonding. De meest in het oog springende onderwerpen uit de lezing leggen we een decennium later voor aan Daan Schalck, sinds 2018 CEO van het nieuwe havenbedrijf North Sea Port. Hij geeft zijn visie op de huidige stand van zaken en kijkt op zijn beurt naar nieuwe ontwikkelingen. Schalck: 'We zijn ons heel goed bewust geworden dat je in een omgeving werkt met een brede groep van stakeholders die je moet managen. Daarmee bedoel ik ook de milieufederatie waarmee we in dialoog zijn en een convenant hebben. Stakeholdersmanagement zal van doorslaggevend belang zijn om je toekomst te bepalen. Ik denk dat we dat tien jaar geleden nog een beetje als lastpost en een soort bemoeienis zagen. Maar je hebt juist een verzekering voor de toekomst als je partijen vroegtijdig betrekt in je beleidsplannen. Soms lijkt het dan traag te gaan, met veel discussies, maar het is de enige weg voorwaarts. We leven in een complexe omgeving, je kunt nieuwe dingen niet dominant opleggen.' Omslag Wantij april 2010. Daan Schalck. Foto: Tom DNorth Sea Port. worden dat omwille van dividend of maximalisatie van de winst een machtige speler wordt met die doelstelling. Ik ben er van overtuigd dat we in overheidshan den moeten blijven. Een havenbedrijf dat in overheidshanden is, moet een managementcultuur nastreven die het idee heeft alsof het een privébedrijf is, niet financieel, maar naar efficiëntie en snelheid van beslissing en uitvoering. Maar ook een 'open' haven voor heel veel klanten. Deze gulden middenweg in bestuursvorm is bij ons goed gelukt.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie, Westhofhaven in Vlissingen (BOW terminal). Foto: Tom North Sea Port.

Wantij | 2021 | | pagina 11