Hans Achterhuis: 'Koppel de financiële staats- ondersteuning aan toekomstige veranderingen richting duurzaamheid' 'Toeval bestaat niet' luidt een adagium dat ik graag bij lezingen en artikelen gebruik. Daar bedoel ik overigens niet iets zwaar filosofisch mee. Ik wil er vooral mee zeggen dat de thema's die ik aangereikt krijg, steeds blijken te resoneren met persoonlijke vragen en ervaringen die mij als maatschappelijk gericht filosoof bezig houden. Studeerkamer Arbeiden en werken 'Ik wil begrijpen' Hans Achterhuis Dat is zeker het geval met het verzoek voor een terugblik op de Thijs Kramer lezing 'Zeeland werkplaats en woning' die ik in 2012 hield. In het begeleidende interview in Wantij verklaarde ik dat ik mijzelf nog één grote opdracht stelde, waarvoor ik terug moest naar de rust van mijn studeerkamer. Het ging om het schrijven van een boek over mijn geliefde filosofe, Hannah Arendt. Dat kwam er sindsdien niet van. Ik bleef druk met het vaak samen met vrienden geven van lezingen en cursussen die ik soms in boekteksten uitwerkte. Met Maarten van Buuren schreef ik 'Erfenis zonder testa ment' over de Tien Geboden, met Nico Koning 'De kunst van het vreedzaam vechten' over de maatschappelijke omgang met geweld. Maar toen stuurde het Coronavirus mij naar mijn studeerkamer. Afgelopen jaar werkte ik oude aantekeningen over de relatie van religie en geweld uit in de studie 'Geloof in geweld'. Wat moest ik daarna doen, toen het licht aan het einde van de tunnel dat onze minister-president beloofde, maar niet ging schijnen? De vraag van Wantij hielp mij op weg naar een antwoord. Mijn oude opmerking in het interview verwees mij naar Arendt, waar ik eindelijk eens dat boek over moest gaan schrijven. Ik maak hier graag een klein begin. Het denken van Arendt is het afgelopen decennium alleen maar belangrijker geworden. Haar kernbegrippen 'arbeiden' en 'werken' zijn in relatie tot de klimaat crisis nog steeds uiterst relevant. Wij organiseren ons steeds meer vast in de bij arbeiden horende ideeën en praktijken van economische groei en consumptie. Juist de Coronacrisis heeft ons met de neus op onze verslaafdheid gedrukt. Afkicken bleek zo goed als onmogelijk. De gigantische financiële ondersteuning van staatswege is immers vooral gericht op het in stand houden van ons productie- en consumptiesysteem. Op zich is dat goed te begrijpen, maar we zouden die steun ook kunnen koppelen aan toekomstige veranderingen in de richting van meer duurzaamheid. 12 wantij maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 12