Tijdens de lezing in 2014 sprak Van den Berg over pessimisten en optimisten. De pessimisten zijn ervan overtuigd dat vervreemding van natuur heel zorgwekkend is en uiteindelijk zelfs kan leiden tot de ondergang van zowel natuur als mens. De opti misten denken dat vervreemding niet zo erg is: de wereld is voortdurend in verande ring en mensen en vooral kinderen zijn flexibel en passen zich gemakkelijk aan. Is Agnes van den Berg meer een Tovenaar of een Profeet? Sinds het begin van de econo mische crisis in 2008 was er sprake van een explosie van maatschappelijke activiteiten wat betreft groen in de leef omgeving. Heeft deze ontwik keling zich voortgezet? Guido Krijger Het deed mij denken aan een boek van Charles C. Mann, waarin hij schrijft over Tovenaars en Profeten. Tovenaars zijn techno-optimisten die geloven in het vernuft van de mens om problemen te overwinnen en in hoogwaardige technolo gische oplossingen zoals genetische modificatie, kernenergie en 'klimaat- slimme landbouw'. Aan de andere kant waarschuwen de Profeten dat de mens druk bezig is om de aarde uit te putten. Zij willen grenzen stellen aan de groei en de nadruk leggen op duurzaamheid. Ze zijn huiverig voor de snelle technologische vooruitgang. In de praktijk lijken het twee kampen, die moeilijk naar elkaar luisteren. Terwijl wellicht in naar elkaar luisteren de oplossing schuilt? Van den Berg: 'Je mag van mij niet anders verwachten dan dat ik het belang van de natuur sterk onderstreep, maar ik heb ook geleerd dat je niet alles kunt controleren. Je kent nooit alle variabelen die van belang zijn. Misschien zien we tijdens het maken van onze actieplannen om mensen weer te verbinden met de natuur, wel iets heel groots over het hoofd. Bescheiden zijn en meebewegen, is wat ik steeds meer leer. Toen jij me belde voor het interview stond bijvoorbeeld net mijn keuken blank. Je kunt dan niet anders dan meebewegen en je tovenaarskwaliteiten tevoorschijn halen.' 'De vergroening van de buitenruimte van scholen en kinderopvang heeft een grote vlucht gekregen. Ook zie ik in de afgelopen zeven jaar steeds meer interesse vanuit de medische wereld en zorg. Zo wandelen er al huisartsen met hun meest kwetsbare patiënten. In sommige landen zoals Schotland en Nieuw-Zeeland is er al 'natuur op recept'. Dit wordt vergoed door de zorgverzekering. Een andere ontwikke- 14 wantij maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 14