'Dat de natuur onze gezondheid bevordert, wordt steeds meer bewezen' Thijs Kramerlezing 2014 Wat als een samen leving vervreemd raakt van de natuur? Sinds vorig jaar kregen we te maken met een viruscrisis. Mensen mochten niet meer naar theater, concertpodia, bioscopen, winkels, musea en restaurants. In het weekend puilt de natuur nu uit van mensen die een frisse neus komen halen. Draagt dat bij aan het slechten van de vervreemding tussen mens en natuur? Waterdunen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De samenleving is in rap tempo aan het verstedelijken. Dit zorgt voor heel wat problemen en uitdagingen. Denk daarbij ook aan klimaatverandering, vermindering van biodiversiteit en uitputting van fossiele brandstoffen. Ook de sterke toename van welvaartsziekten (zowel lichamelijk als geestelijk) is een niet te onderschatten uitdaging. Heeft dit alles te maken met de verhouding van de mens tot natuur? Dat vroeg Agnes van den Berg, omgevingspsycholoog en hoogleraar natuurbeleving in Groningen, zich af in de Thijs Kramerlezing. Omslag Wantij april 2014. wantij maart 2021 15 ling is de sterke opkomst van wandel- en natuurcoaching. Dat de natuur onze gezondheid bevordert en het een geschikte omgeving is voor persoonlijke ontwikkeling wordt in steeds meer studies bewezen.' 'Voor veel mensen is zo'n bospadwande ling een openbaring. Ze hebben ontdekt wat het hen kan brengen. Dat is pure winst. Voor andere mensen was het misschien toch anders dan ze zich voorgesteld hadden. Er stond bijvoorbeeld een gure wind met striemende regen, ze kregen modder aan de schoenen of ze verdwaalden zelfs in het bos. Mensen die normaal gesproken nooit in de natuur komen, maken tijdens de crisis kennis met de positieve maar ook 'negatieve' kanten van natuurbeleving. Ik maak me wel zorgen over het gedrag van mensen die zich de openbare ruimte toe eigenen. Het is geen goed idee als mensen massaal barbecueën in het bos of hun hond door kwetsbare natuurgebieden laten rondren nen. Maar nog meer regels is misschien niet de weg. In de omgevingspsychologie spreekt men van 'de waarde van verleiden'. In dit geval de bezoekers verleiden om minder kwetsbare gebieden op te zoeken.' 'Daarvoor is het nodig om buiten de huidige natuurgebieden veel meer natuurlijk landschap te ontwikkelen, waarin mensen kunnen recreëren en naar hun werk kunnen fietsen. Een mooie opgave voor de politiek. Kortom: breng de natuur naar de mensen!' Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. coto: Erik Dracht.

Wantij | 2021 | | pagina 15