't Duumpje typisch Thijs ONDER DE LEDEN 't Duumpje is de volksbenaming voor een heel klein vogeltje dat een heel grote keel kan opzetten. Het is ook de naam voor de natuurbeschermingsvereniging in West-Zeeuws-Vlaanderen (370 leden) waar Thijs Kramer actief lid van was. Betere wereld Tellen Willem de Weert De dood van Thijs Kramer zette zijn vrienden- en kennissenkring aan om hem te gedenken in 'Typisch Thijs', een boekje dat in 2007 verscheen. Door de chronolo gische volgorde is het een bloemlezing van het leven van Thijs Kramer, maar ook van dertig jaar geschiedenis van de natuurbe scherming in Zeeland. Bijgaande notities zijn voor een deel afkomstig uit dit boekje. Thijs' vader was vertegenwoordiger en nam zijn zoon geregeld mee op toer door Zeeland, waarbij de vogelgids en verrekij ker op de achterbank lagen. Zijn christelijke opvoeding maakte Thijs, zoals hij zelf zei, 'gevoelig voor ideologieën die een betere wereld nastreven'. Hij stak zelfs zijn licht op in Cuba. Na zijn studie aan de Sociale Academie In Breda keerde hij terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Toen in 1975 't Duumpje werd opgericht als voortzetting van de Vogelbeschermingswacht werd hij actief lid en nam veel werk op zich. Hij zorgde voor het mededelingenblad, typte alles en maakte het persklaar. De vereniging bloeide. Thijs werd voorzitter van de biologiewerkgroep, de planologiewerkgroep en op een gegeven moment voorzitter van heel de vereniging. Er werd actie gevoerd o.a. tegen de komst van zendmasten in IJzendijke en hoogbouw in Breskens, maar ook vóór zaken zoals een schonere Westerschelde. Om daarvoor aandacht te vragen liepen ze met een groep Zeeuwen en Belgen naar de bron van de Schelde. Toen hij later bij ZMf en Staatsbosbeheer ging werken en daarna gedeputeerde voor Water en Natuur werd, was Zeeuws-Vlaanderen nooit ver weg. Het huis onder aan de dijk met het bruggetje over de sloot, bleef zijn schuilhut. Hij beleefde nog steeds plezier aan het vogels observeren en tellen, ook al was zijn vrije tijd schaars geworden. Hij telde niet alleen vogels, maar ook het aantal keren dat hij zijn favoriete Pizzeria Romagna bezocht in Sluis: 1184 keer. Lekker eten, een goed glas wijn of bier, een cognacje na. Typisch Thijs. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 16 wantij maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 16