I H 'De Coronacrisis leert ons dat je sommige zaken niet goed voor elkaar krijgt zonder centrale sturing' 'We hebben de algehele teruggang van de natuur nog niet gestopt' Thijs Kramerlezing 2016 Het zilte land. Tussen weemoed en belofte Regie Oesterriffen Kierbesluit Haringvliet Roedel wolven Johan van de Gronden, destijds directeur van het WWF Nederland, sprak vijf jaar geleden over de toenmalige stand van zaken in de Zeeuwse natuur en schetste wat er naar zijn mening zou moeten gebeuren. Zo pleitte hij voor het terugbrengen van de maatvoering in de landbouw, visserij en tuinbouw. Het voeren van regie door het Rijk was een noodzakelijke maatregel die hij noemde. 'Daar zitten we, denk ik, wel tegenaan. De Coronacrisis leert ons dat je sommige zaken nu eenmaal niet goed voor elkaar kunt krijgen zonder centrale sturing. Ik hoop en vermoed dat er na de komende verkiezingen gesproken zal worden over een aparte bewindspersoon voor de leefomgeving. Dat er dan een einde komt aan de versnippering over verschillende bewindspersonen van zaken die je niet los van elkaar kunt zien zoals natuur, klimaat en ruimtelijke ordening.' Een ander punt dat hij noemde was het versneld aanleggen van een netwerk van beschermde natuurgebieden in Noordzee en Waddenzee. 'We zien hier wel enige vooruitgang in. Bijvoorbeeld het Noord- zee-akkoord, dat de afspraken tussen Rijk en stakeholders over keuzes en beleid regelt en dat vorig jaar is ingediend bij de Tweede Kamer.' De Noordzee speelt ook een belangrijke rol in de voorbeeldprojec ten die hij in zijn lezing noemde. Zoals het initiatief van diverse natuurbeschermings organisaties om de oesterriffen terug te brengen in de Noordzee. 'Het mooie daarbij is dat we de veerkracht van de natuur merkten toen bleek dat zich in de Noordzee, voor de Grevelingendam, spontaan een rif met de bijna uitgestorven platte Zeeuwse oesters had gevormd. Uit diverse pilots is gebleken dat op aange legde oesterriffen zich ook larven ontwik kelen en het rif dus levensvatbaar is. Ook positief is dat de Tweede Kamer in december 2020 een motie heeft aangeno- men om huidige en nieuwe oesterriffen in de Noordzee te beschermen.' Mooi noemt Van de Gronden de voort gang van het door hem in zijn lezing aangehaalde Kierbesluit Haringvliet. Hierbij worden sinds 2018 de sluizen naar de Noordzee regelmatig deels opengezet om het zoute water binnen te laten. 'Dankzij geld van de Postcodeloterij en een goede samenwerking tussen natuur- beschermings- en overheidsorganisaties ontstaat hier langzaamaan een ander, meer natuurlijk gebied. Dat gaat lang zaam. Vijf jaar is in natuurontwikkeling immers maar een korte periode. In de ecologie moet je geduld hebben.' 'Deels gaan we de goede kant op,' zegt Van de Gronden. 'Ik put veel hoop uit de lokale decentrale initiatieven. Maar als je bijvoorbeeld kijkt naar de transitie naar duurzame landbouw, dan is dat nog een heel proces. Over de stand van de natuur ben ik nog wel wat somber. We hebben de algehele teruggang nog niet gestopt. Ik zou wensen dat er meer vooruitgang was. Natuurlijk zijn er ook wel lichtpuntjes. Wie had er bijvoorbeeld in 2016 gedacht dat er op enkele kilometers afstand van mijn huis een roedel van acht wolven zou leven? Soms word je enorm verrast door de veerkracht van de natuur. We hebben de natuur hard nodig: om in te wandelen, als uitlaatklep, als spirituele behoefte. Afgelopen jaar is dat maar weer gebleken.' 'Het bezoek aan de natuur is door de crisis met 40 toegenomen. Als er niets meer kan en mag, dan kun je altijd nog de natuur in. En daar hebben we, naar nu blijkt, gewoon te weinig van.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. weemoed belofte Omslag Wantij april 2016. Johan van de Gronden. Foto: KWF.

Wantij | 2021 | | pagina 19