'Onderschat de status van de Thijs Kramer lezing niet' 'Het ZMf-plan voor een energie-eiland voor de kust is helemaal in de geest van Thijs Kramer' Tijdens zijn lezing pleitte Joost Schrijnen tegen het sectoraal denken, dat ons zo vaak in onze mogelijkheden beperkt. 'Uit je eigen sector komen, over je grenzen heen denken, dat is ook wat Thijs Kramer deed,' vertelt hij daar over. Samenwerking Anno 2021 ziet Schrijnen dat er helaas nog veel te veel sectoraal wordt gedacht. In de politiek, bij belangengroepen, in de landbouw, bij het energievraagstuk. Ook in Zeeland. 'Het concept van de Delta is absoluut Zeeland-overstijgend, daar kun je niet als Zeeland alleen aan werken.' Een Energie-eiland Bij de, ook door hem in 2018 besproken, energietransitie ziet hij een tegenoverge stelde ontwikkeling: 'Het verzet van veel mensen, tegen windmolens bijvoorbeeld, is groter geworden. Plannen zijn een stuk concreter dan enige jaren geleden en je ziet nu vaker weerstand. Ik denk dat dit allemaal nog wat erger zal worden voor het ten goede keert.' Dat 'ten goede keren' kan volgens hem bereikt worden door ook hier verbinding te zoeken met andere sectoren. 'Ik bedoel dan niet een zonne weide waar een buitenlandse investeerder er met de winst vandoor gaat. Maar bijvoorbeeld het ZMf-plan voor een energie-eiland in de monding van de Schelde, waar energiewinning, land schapsarchitectuur, ruimtelijk ontwerp en ecologie samenkomen. Prachtig vind ik dat. En helemaal in de geest van Thijs Kramer.' Bouke Kromhout van der Meer 'Kramer had visie en maakte plannen, ook al was er op dat moment nog geen geld om deze te realiseren. En je zag dat hij bij de natuurcompensatie Westerschelde of bij Waterdunen meteen een verhaal kon vertellen, omdat hij een visie had en niet alleen binnen de ecologische sector dacht.' positieve ontwikkeling noemt hij 'North Sea Port', de samenwerking tussen de Zeeuwse havens en de haven van Gent. 'Ik vind dat zoiets moois, zo grensoverschrij dend. Ik heb in de Delta gewerkt en ervaren hoe moeilijk het is deze samen werking te vinden.' 20 wantij maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 20