neemt toe 'Weerstand tegen zonneweides verandering Thijs Kramerlezing 2018 Ruimte voor (klimaat)verandering Status Havens Landbouw Workshops Joost Schrijnen Proefvlak zonnepanelen in Ritthem. Foto: Loes de Jong. Omslag Wantij mei 2018. j - - ,-,V' -» Drie jaar geleden verzorgde Joost Schrijnen de tot nu toe laatste lezing met als onderwerp: Ruimte voor (klimaat)verandering.Hij maakte zichtbaar wat deze veranderingen voor het landschap in de nabije toekomst betekenen. Hoewel hij Kramer niet persoonlijk kende heeft hij bewondering voor hem, voor zijn vermogen om over grenzen heen te denken en zijn visievorming. Zelf probeert hij ook altijd zo te handelen en hij weet daarom hoe moeilijk dat kan zijn. Schrijnen heeft van ZMf ook de brief gekregen waarin aangekondigd wordt de er gedacht wordt aan een nieuw format voor de Thijs Kramerlezing. 'Ik begrijp dat wel, je wilt tenslotte een zo groot mogelijk publiek bereiken en dat in een vorm doen die past bij de huidige tijd. Maar vergeet niet hoe belangrijk de lezingen ook zijn als netwerk bijeenkomsten en onderschat de status van de lezing niet,' waarschuwt hij. 'Ik vond het zelf een eer om in 2018 de lezing te mogen geven en heb bijna alle andere lezingen ook bijgewoond. Ik denk dat er voldoende onderwerpen zijn. Neem alleen al het verhaal van de havens. Ik zou wel eens van een CEO van de havens het echte verhaal willen horen. Dus niet hoeveel containers er verstouwd worden of een ander pr-verhaal, maar het echte verhaal. Hoe dat nou gaat die samenwerking tussen drie havens en hoe je mensen overtuigt. En dat in samenhang met al die bedrijven, de landschapspositie en de enorme energievraag van de havens.' Een ander onderwerp zou, volgens Schrijnen de toekomst van de landbouw kunnen zijn. 'Als je de landbouwproblema tiek alleen maar defensief benadert, dan komen we er niet uit. Er zijn mensen die heel zinnige dingen over landbouw en landschap kunnen zeggen. Cees Veerman bijvoorbeeld, die schreef in februari een heel interessant artikel in Trouw over de inrichting van het landschap. De landbouw kent vele problemen die allemaal afzon derlijk worden bezien. Je zou die meer als een geheel in samenhang met elkaar moeten bespreken.' 'Je kunt je afvragen of de Thijs Kramerle zing een lezing moet blijven in de toekomst of dat het veel (inter)actiever moet worden. Bij zo'n onderwerp als de landbouw bijvoorbeeld zou je in voorberei ding op een lezing een aantal grote workshops kunnen houden. Met landbou wers, maar ook met voedselproducenten, retailers en consumenten. Alle informatie en ideeën uit die workshops kun je vervolgens in een lezing of presentatie samen laten komen. Als je dat via internet doet kun je veel mensen bereiken. Of denk eens aan de havens, die ik al eerder noemde, de samenwerking, de relatie met het landschap, de ecologie, het energie vraagstuk. Maak daar ook workshops van.' 'Ik denk dat als je de lezing, in wat voor vorm dan ook, voorbereidt met themati sche workshops die goed geleid en gemanaged worden, dat dit een enorme verrijking zou zijn!' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij maart 2021 21

Wantij | 2021 | | pagina 21