DE VOETAFDRUK Soan Lan Ie: Nu vooral Zeeuws-Vlaanderen Soan Lan Ie, geliefde van Thijs Kramer, heeft haar leven totaal omgegooid. Vijf jaar na het dramatische ongeluk in China pakte ze in Amsterdam haar koffers en werd Thijs' huis tussen Zuidzande en Sluis van weekendhuis tot echt huis. Papier Speuren met Soan Gerda Spaander Een heel ander leven, daar in Zuidzande. Zonder openbaar vervoer in de buurt bijvoorbeeld. Maar evengoed heeft ze geen behoefte aan een auto, die Thijs overigens wel had. De tocht met fiets, bus (in Sluis), boot en trein kan ze wel dromen. Goed voor een lage voetafdruk, evenals het vleesloos eten. Soan Lan heeft veel verre reizen gemaakt, al denkt ze er over om daar maar eens mee op te houden. Weliswaar staat Afrika nog op haar lijstje, maar ze vindt dat het beter is om veel minder te gaan vliegen. 'Het is natuurlijk een luxe. Ik kan het geld wat ik daaraan uitgeef ook doneren, daar hebben die mensen daar meer aan.' Er komt heel wat papier binnen in het huis van de voormalig 'formulemanager jeugd en jongeren' in de bibliotheek in Almere. Vooral in de vorm van kranten en tijdschriften. Wat boeken betreft houdt ze zich in. Haar leesbehoefte stilt ze o.a. door te ruilen met anderen en met behulp van de bibliotheek, al valt dat niet mee in coronatijd. Evengoed heeft De Drvkkery, boekenzaak in Middelburg, een goede klant aan haar, want ze geeft graag boeken cadeau. Al met al komt de voetafdruk van Soan Lan op 3,5 ha. Die mag van haar best lager worden. En dat gaat ook lukken als ze inderdaad geen verre reizen meer maakt. En als ze haar voornemen uitvoert om zonnepanelen te nemen, maar dat heeft pas zin als het waterschap de bomen op haar dijk (volgens plan) gaat kappen, wat ze dan wel weer erg jammer vindt. Duurzaam leven draagt ze graag uit. Naast haar werk voor de post heeft ze haar bedrijfje SMS: 'Speuren met Soan'. Dan laat ze als natuurgids vooral aan kinderen zien hoe mooi Zeeuws-Vlaanderen is. En dat het de moeite waard is om het landschap te beschermen. Haar specialiteit is een excursie die draait om wat er zoal eetbaar is in de natuur. En vervolgens serveert restaurant Zilt Zout een streekeigen maaltijd waarin planten als lamsoor, duindoornbessen en zeevenkel verwerkt zijn. Ze is ook trots op haar eigen groentebakken, een soort tuinieren op hoogte, waarbij ze streeft naar meer zelfvoorziening. En ze werkte mee aan de schrijfwedstrijd 'Waar ik woon, waar ik speel', ter ere van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. 'Daarmee beschreven niet alleen de kinderen hun dromen, maar werden ook die van mij een beetje waar.' Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie. Soan Lan Ie. Foto: Gerda Spaander.

Wantij | 2021 | | pagina 24