Energie Tripel Positief Pionier in verbindingen leggen Bestuurlijke overtuigingskracht Lekker vogels kijken Gewoon normaal doen Visionair bestuurder Draagvlak Besturen deed hij met verve en met veel energie. Hij verstond de kunst om te inspireren en te motiveren, maar was ook veeleisend in de concrete aanpak voor een mooi en duurzamer Zeeland. Om zijn bezielende gedachtegoed van natuurbe schermer én bestuurder levend te houden werd in 2008 de Thijs Kramerlezing ingesteld. Thijs Kramer was van de 'Triple P': People, Planet en Profit moeten met elkaar verbonden worden. Dit mondde uiteindelijk uit in baanbrekende plannen zoals Plan Tureluur, Waterdunen en de vorming van Groot-Saeftinghe. Hij nam ook initiatieven voor gezondmaking van de Deltawateren en gaf de eerste aanzet voor een antwoord op de gevolgen van de klimaatverandering in Zeeland. Als geboren en getogen Zeeuws-Vlaming lag niet alleen Zeeland, maar ook Vlaanderen nauw aan zijn hart. Hij bezocht elk voorjaar de Ronde van Vlaanderen vanuit een vast café aan het parcours. 'Thijs was positief. Dat schuurde wel eens met zijn collega natuurbeschermers. Hij verwonderde zich regelmatig over hun pessimisme en conservatieve houding. Hij was ook een levensgenieter. Geen snelle hap tijdens het jaarlijkse uitje, maar een smakelijke maaltijd, met daarna een kloeke Westmalle om vervolgens op het terras de wereld te verbeteren.' Tjeu van Mierlo, directeur ZMf 2008 'De geest van Thijs Kramer is op de Abdij in ons midden gebleven. Verbinding leggen tussen economie en ecologie, krachten die in zijn gedachtegoed geen tegenstellingen waren. Dat passen we nu dagelijks toe, maar hij was daar als bestuurder een pionier in.' Han Polman, Commissaris van de Koning, 2018 'Als bestuurder moet je overtui gingskracht uitstralen, de noodzaak en urgentie van een project uitdragen. Dit is misschien wel het belangrijkste dat ontbrak in de discussie over de Hedwige- polder. Gedeputeerde Thijs Kramer en minister Cees Veerman straalden die overtuiging uit; met hun opvolgers was dit veel minder het geval.' Dik Kruis, gepensioneerd ambte naar Provincie Zeeland, 2020 'Een dijk van een Zeeuws Vlaming die voor zijn groene idealen streed, ook al was er tegenwind of stroomde het water tijdelijk de verkeerde kant op. Rustig blijven en dan maar met kleine stapjes vooruit. Thijs Kramer was de eerste wandelaar die meeliep op het Vroege Vogelspad. Hij had als druk bezet provinciebestuurder maar een paar uur de tijd en dat speet hem zeer, want een wandeling zo langs Zwin en Zwarte Polder, dat kwam er te weinig van. Lekker vogels kijken en filosoferen over het leven en de natuur.' Redactie Vroege Vogels, 2006 'De laatste keer dat ik hem sprak, reed hij als gedeputeerde voor in een auto met chauffeur. Hij zag dat ik wat onder de indruk was.' 'Gewoon normaal blijven doen, Willem. Dat probeer ik ook.' Willem de Weert, eindredacteur Wantij, 2008 Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 'Thijs Kramer was het boegbeeld van de Zeeuwse natuurbescher ming, een visionair provinciaal bestuurder en vooral een uiterst plezierig mens die tegenstellingen wist om te buigen in gemeen schappelijke belangen.' Karla Peijs, Commissaris van de Koningin, 2008 'Ik heb mijn oudere broer ontzettend gewaardeerd om zijn wijze inzichten zoals 'draagvlak is de vijand van de ambitie'. Een onsterfelijke uitspraak waarbij hij dondersgoed begreep dat compromissen sluiten onvermijdelijk is om je ambities mogelijk te maken. Daarbij zal het zeker geholpen hebben dat we in onze opvoeding meekregen dat ieder mens het verdiende om gehoord te worden. 'Heb uw naaste lief, gelijk u zelf' is een Bijbelse uitspraak die onze moeder ons als lijfspreuk meegaf. Thijs paste dit zeker toe, waarbij 'uw naaste' door hem ruim werd gedefinieerd als: alles dat leeft en bescherming verdient.' Ard Kramer, broer van Thijs, 2021 wantij maart 2021 5

Wantij | 2021 | | pagina 5