Woont Schotting nog steeds met een gerust hart op het laagste punt van Nederland? Is je vertrouwen in de tech niek nog even onbegrensd? Schiet het al een beetje op met het klimaatbestendig maken van Nederland? Willem de Weert 'Het spee is vo Ruud Schotting is hoogleraar kwantitatief watermanagement. Hij hield destijds een optimistisch betoog over een grenzeloos vertrouwen in de techniek. Als voorbeeld noemde hij de Oosterscheldekering. Hij memoreerde dat Zeeland in de frontlinie ligt door de klimaatverandering en de zeespiegelstijging (20 cm in de afgelopen eeuw). 'We kunnen alles aan. De techniek is geen probleem, hoogstens gebrek aan geld.' Schotting: 'Ja zeker, ik woon met een gerust hart in Rotterdam, vlak bij het laagste punt van Nederland dat maar liefst 6,76 meter onder NAP ligt. Het Hoog heemraadschap Schieland en Krimpener- waard zorgt daarvoor. In het nabije verleden is het wel een keer bijna fout gegaan: in de nacht van de Watersnood ramp sloeg er een gat van 15 meter in de dijk bij Krimpen aan de IJssel. Dankzij het heldhaftige optreden van Arie Evengroen, die zijn schip in het gat in de dijk manoeu vreerde, werd voorkomen dat een deel van Zuid-Holland onder water kwam te staan.' 'Gelet op het bovenstaande, mag met trots vermeld worden dat er in Nederland sindsdien veel hoogwaardig grond- mechanisch en geohydrologisch onder zoek gedaan is naar de stabiliteit van dijken. Onze kennis op dit gebied wordt wereldwijd zeer gewaardeerd. Er is een enorme export van kennis en techniek op het gebied van watermanagement en klimaatadaptatie. Die combinatie samen met de aandacht voor ecologische aspecten, maakt het aantrekkelijk voor andere landen om met ons in zee te gaan, figuurlijk natuurlijk.' 'Kijk je naar het omgaan met water dan denk ik dat we in Nederland goed bezig zijn. Het Deltaprogramma 2021 van de overheid vind ik een solide document waar flinke uitdagingen in staan om de waterveiligheid in brede zin in de toe komst te waarborgen. Waar ik me wel grote zorgen over maak, is de energiekant van het klimaatbestendig maken van Nederland. Iedereen van het aardgas af of toch niet? Wel of geen ultradiepe geothermie? Wel of geen opslag van CO2 6 wantijl maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 6