'Onze kennis van water management, klimaatadaptatie samen met ecologie wordt wereldwijd gewaardeerd' Thijs Kramerlezing 2008 De groenblauwe Deltawerken een eeuw verder Zon, zee en strand Heeft Zeeland voor de kracht van zijn landschap gekozen of is het juist verder verkwanseld? Goed nieuws Hoe ziet Zeeland er over honderd jaar uit? Hoe gaan we om met de zeespiegelstijging? Zijn er dan nog Deltawerken? Die vragen stelden Ruud Schotting, Dirk Sijmons en Steven van Schuppen zich in de eerste Thijs Kramerlezing. Groenblauwe Deltawerken, een eeuw verder Oosterscheldekering. Foto: Loes de Jong. Omslag Wantij april 2008. in de ondergrond? Wel of geen opslag van radioactief afval in kleilagen? Hier heerst te veel de waan van de dag.' De tweede spreker was Dirk Sijmons, planoloog van het bureau H+N+S Land schapsarchitecten en destijds Rijksadviseur voor het Landschap. Hij betoogde dat Zeeland 'meer is dan zon, zee en strand en dringend zijn toeristisch product moet vernieuwen.' Hij geloofde niet in het tweesporenbeleid dat industriële bedrijvig heid probeert te combineren met toeristi sche ontwikkeling: 'Dat is het sparen van de kool en de geit. Zeeland heeft nu, 2008, nog de kans om zijn karakteristieke landschap op een sympathieke wijze te gelde te maken.' Sijmons: 'In 2008 pleitte ik voor een keuze in Zeeland voor het planmatig en stap voor stap veredelen van het landschap en dat economiseren via een recreatieve ont wikkeling met een zekere allure. Ik pleitte voor een territoriale keuze. Koppel ver dere verstedelijking aan de as Rotterdam- Breda-Antwerpen en zorg dat deze meer dan twee miljoen inwoners hun tuin in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden vinden. Daarmee werden, volgens de altijd zure PZC, vraagtekens gezet bij het tweesporenbeleid: industrialisatie én een mooi landschap, economische groei én het verkleinen van de voetafdruk. Dertien jaar is nog niet lang genoeg om de balans op te maken wat het provinciale tweespo renbeleid nu precies heeft opgeleverd.' 'In elk geval zie ik dat mijn inschatting over de potenties van Zeeland wél worden gedeeld door internationale partijen. Eerst wantij maart 2021 7

Wantij | 2021 | | pagina 7