'De discussie over wisselpolders langs de Westerschelde, in het verlengde van het denken van Thijs Kramer, zit muurvast' 'Durf voor een zo open mogelijke Oosterschelde te kiezen' Luister naar de stem van het water Heeft de overheid de afgelo pen jaren voldoende ruimte geboden aan Zeeuwse proef tuinen? Oosterschelde kwam Roompot in Franse handen en in 2020 werd het gekocht door een Ameri kaanse investeerder, niet automatisch goed nieuws overigens. Wel goed landschappelijk nieuws is dat het Grens- park Saeftinge, als de voortekenen niet bedriegen, een prachtige aanwinst wordt. De discussie over wisselpolders langs de Westerschelde, in het verlengde van het denken van Thijs Kramer, zit muurvast. Dat is duidelijk een kwestie van wereldbeeld: het land dat door de voorvaderen is gewonnen mag niet worden opgegeven. Onlangs was ik betrokken bij een project van het Centrum Beeldende Kunst Zeeland om, net zoals bij de Kramerlezing, opnieuw een eeuw voor Zeeland vooruit te kijken. De resultaten zijn vier scenario's die allen gebaseerd zijn op verschillend wereldbeelden. ZMf was een van de partijen die input leverde. Binnenkort zijn deze scenario's bij CBK te bewonderen. Ze laten heel verschillende visies op de toekomst van Zeeland zien.' Historicus, publicist, geboren Zeeuw en wandelaar Steven van Schuppen voerde als derde spreker het begrip 'Zivilcourage' op: een levenshouding waarin ruimte is voor het offer, het vieren van de terug tocht, bijvoorbeeld tegenover de macht van het water. Van Schuppen pleitte voor Zeeuwse proeftuinen waarbij tot dan toe ongewone oplossingen voor de kustverde diging worden uitgeprobeerd. Als voorbeeld noemde hij in plaats van het verder verhogen van de dijken, het ruimte bieden aan een geleidelijke overgang van zee naar land. In die ruimte zag hij plaats voor zilte landbouw, recreatie en wonin gen op palen en terpen. Van Schuppen: 'Proeftuinen? Er zijn de afgelopen jaren heus wel wat proeftuinen van de grond gekomen, de ene geslaagder dan de andere. Maar inmiddels zijn we mijn inziens het stadium van het speel kwartier ruimschoots voorbij. Het water komt eerder, verder en hoger dan we in 2008 dachten. Het wordt daarom de hoogste tijd om nu al voor te sorteren op mogelijke ontwikkelingen na 2050. Want ruimtelijke ordening kent een plannings horizon van zo'n drie kwart eeuw. En om te voorkomen dat proeftuinen 'troetelinci denten' blijven, waarvoor ik veertien jaar geleden ook al waarschuwde, moeten we tegelijk ook op een hoger schaalniveau gaan opereren.' 'Laat ik dit nader toelichten aan de hand van de casus Oosterschelde. Met de nieuwe prognoses van de zeespiegelstij ging wordt het steeds duidelijker dat de huidige stormvloedkering bij lange na niet berekend is op de bij de bouw beoogde levensduur van tweehonderd jaar. Hier zou ik niet kiezen voor een volgende tussenoplossing, maar nu al voor een zo open mogelijke Oosterschelde. Dat zou pas getuigen van een echt consequente visie voor de lange termijn. Een visie met vergaande ruimtelijke consequenties op het hogere schaalniveau van de hele zuidwestelijke Delta. De Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg heeft evenmin het eeuwige leven. Wie durft hier de meest radicale terugtrekoptie in al zijn conse quenties te doordenken? Een optie waarin dynamiek van het water leidend is en de stedelijke occupatie volgend.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 8 wantij maart 2021

Wantij | 2021 | | pagina 8