f Vier hotels op Walcheren investeren in Zeeuwse natuur. Zij planten 4.000 bomen aan in kader van Plan Boom en kiezen er bewust voor om deze aan te planten in eigen buurt, en wel in Biggekerke. Ze werken hiervoor samen met Staatsbosbeheer, Buitenfonds en ZMf. Met een hectare streekeigen bomen willen zij bijdragen aan een groener, gezonder en aantrekkelijker Walcheren en hiermee de voetafdruk van de recreant verkleinen. Op tafel voor campinghouder Rob Duijm ligt een stapel mappen. Titels: Cursus duurzaam ondernemen, Groen uitgerust en Streekeigen erven. Ze vormen zijn inspiratiebron voor het beheer van het Vakantie park De Striene op Tholen. Sparen voor bomen Biodiversiteit neemt toe Voor elke Zeeuw een boom tuifenfonds"' %.mf Gedreven Streekeigen Dijk Inspirerend Willem de Weert Melissa Ernst In totaal investeren de hotels tezamen ruim 22.000 euro. Dit is niet alleen voor de aanplant, maar ook voor het duurzaam beheer van het bos gedurende vijftig jaar. Dit initiatief vanuit de recreatie sector is uniek voor Nederland en kan een voorbeeld zijn voor anderen. ZMf hoopt dat meer Zeeuwse recreatie- bedrijven dit voorbeeld gaan volgen. Hotelmanager en initiatiefneemster Eva van de Parel van Cityhotel Wood uit Middelburg vertelt hoe zij samen met haar gasten spaart voor het bomenplan. Zo doneert het hotel 1,50 als een gast rechtsreeks via hun hotelwebsite of de receptie boekt, of een (elektrische) fiets huurt of wanneer een gast besluit om de dagelijkse kamerschoonmaak een keer over te slaan. Ook kilometers van de heen- en terugreis kunnen worden gecompenseerd. Er zijn nog drie andere hotels uit de Seayou Zeelandgroep, die sparen voor meer groen, namelijk Hotel Bommeljé uit Domburg, Duinhotel Tien Torens en Strandhotel uit Zoutelande. Staatsbosbeheer is blij met de samen werking en bosuitbreiding. In Europa behoort Nederland tot de landen die relatief weinig bos hebben. Daarom plant Staatsbosbeheer de komende tien jaar 5.000 hectare nieuw bos in Nederland. Komende winter zullen diverse bomen als meidoorn, sleedoorn en hondsroos worden aangeplant, die een thuis en voedselplek zijn voor veel bijensoorten en vogels. In het bos zal ook een wandel pad worden aangelegd. Het project maakt deel uit van het landelijke project Plan Boom. Vanuit dit plan worden in de komende vier jaar in Nederland 10 miljoen bomen geplant in tuinen, bermen, plantsoenen, parken, op bedrijventerreinen en in het buiten gebied. In Zeeland streeft ZMf in samen werking met Stichting Landschapsbeheer om 380.000 bomen te planten: voor elke Zeeuw een boom! Melissa Ernst is Projectleider KWI Energietransitie, Biodiversiteit en Landbouw bij ZMf. 18J wantij juli 2021 'Rust, ruimte en natuur,' is het affiche van de camping die in Poortvliet pal achter de hoge dijk ligt direct aan het Nationaal Park Oosterschelde. De meeste van de circa honderd staanplaatsen zijn voor vaste gasten die hier al jaren komen en een eigen stacaravan of huisje bewonen. 'Voor de helft Belgen,' zegt Duijm, 'want voor mensen uit Antwerpen en omgeving isTholen het dichtstbijzijnde zout water en niet zo volgebouwd als de Belgische kust. Omdat ze hier elkjaarterugkeren is er een sterke sociale cohesie. Verder hebben we een paar camperplaatsen voor duikers.' Naast de camping die hijsamen met zijn vrouw runt, is Duijm docent Techniek aan Scalda en heeft daarvoor bij allerlei grote ondernemingen gewerkt. Ook was hij raadslid voor het CDA. Zijn motivatie komt voort uit 'het gevoel dat mijn generatie heel wat goed te maken heeft. Wij hebben veel schade aan de natuur toegebracht. Ik ga daar niet onder gebukt, maar wordt er wel door gedreven. Hijbegon met eenvoudige maatregelen zoals het ophangen van nestkasten en het plaatsen van een insectenhotel. Toen volgde het beperken van de verharding op het terrein (geen asfalt, niet teveel tegels en geen kunstgras). 'De gasten vinden dat inmiddels vanzelf sprekend. Kies de gast die bij je past, zeg ik altijd. Grotere ingrepen zijn bijvoorbeeld de aanplant van streekeigen bomen en struiken en een hoogstamboomgaard, de aanleg van een kikkerpoel en de steile slootkanten natuurvriendelijk maken.' Bij het vakantiepark hoort ook een stuk dijk. 'Die wilde ik graag verschralen. Stoppen met klepelen zodat er wilde planten gaan groeien. Maar dat bleek niet zo gemakkelijk. Ik moest het water schap overtuigen dat de veiligheid van de dijk niet in gevaar kwam. En ik moest iemand vinden die het maaisel wilde afnemen.' Nu is het zover dat de dijk mindergemaaid wordt. In de toekomst denkt Duijm aan uitbrei ding van de houtwallen en een laadstation voor elektrische auto's. Ook heeft hij door een lid van de Natuurvereniging Tholen een beheerplan biodiversiteit voor het vakantiepark laten maken. 'En door de cursussen die ik gevolgd heb, kreeg ik contact met gelijkgestemde mensen. Dat vind ik heel inspirerend.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij juli 2021 (f 19

Wantij | 2021 | | pagina 10