Hoe kunjejouw bedrijf in de verblijfsrecreatie verduurzamen? ZMfging in gesprek met Zeeuwse voorlopers in de recreatiesector en kwam tot 10 ideeën die op elkaar inhaken en op elkaar voortbouwen. 1. Ga op werkbezoek bij een koploper 3. Neem de gast mee in het verhaal 4. Ga voor het Green Key- keurmerk 5. Bereken jouw CO2 footprint 2. Werk samen met de juiste partners 6. Ga voor groene energie 8. Doe een biodiversiteitsscan 10. Doe aan circulair bouwen 9. Maak een beplantingsplan met streekeigen plantgoed 7. Zet in op de natuurbeleving Tien tips voor een duurzame toekomst van de verblijfs- recreatie Willem de Weert Doe inspiratie op via een werkbezoek bij een collega-ondernemer. Meerdere bedrijven hebben al stappen gezet op het vlak van duurzaamheid en hebben heel veel kennis om te delen. In deze Wantij staan portretten van een aantal voorlopers. Maar er zijn nog veel meer recreatieondernemers in Zeeland die metduurzaamheidbezigzijn. Neem hetthema duurzaamheid mee in de communicatie (folders, advertenties, social media) naar jouw gasten en laat ze zien hoe het binnen jouw bedrijf een plek krijgt. Benoem wat je al doet en wat er nog in de pijplijn zit. Steeds meer mensen vinden duurzaam heid belangrijk en op deze manier trekje gasten aan die dit als een criterium meenemen in het kiezen van een vakantiebestem ming. Ook zorg je voor bewust wording bij de gast, waardoor die meer geneigd zal zijn om zijn gedrag aan te passen, bijvoor beeld het afval beter sorteren, minder lang douchen enzovoorts. Green Key is een internationaal keurmerk voor duurzame bedrijven in de recreatie- en vrijetijds- branche. Bedrijven met een Green Key keurmerk doen er alles aan om het milieu te sparen, zonder dat hun gasten inleveren op comfort en kwaliteit. Green Key vergroot de uitstraling van je bedrijf en heeft zowel nationaal als internationaal een locatiezoeker waarin jouw bedrijf wordt opgenomen. Inmiddels hebben twaalf campings en bungalowparken in Zeeland al het Green Key keurmerk. Bereken jouw C02 footprint via de Milieubarometer. Via dit online monitoringsinstrument kunjejouw C02- en milieu-impact gemakkelijk in kaart brengen. De Milieubarometer biedt een afvinkbare maatregelenlijst met duurzaamheids acties die je CO2 footprint verkleint. Als je veranderingen gaat doorvoeren en daarvoor samenwerkt met andere bedrijven, stel dan een ploeg samen van partners die ook anders durven kijken en die duurzaamheid vooropstellen. Ondernemers die gewend zijn om anders te kijken en die bewust met duurzaamheid bezig zijn, hebben een heleboel kennis en ervaring waarjij dan weer van profiteert. Op deze manier ga je samen een uitdaging en sta je er niet alleen voor. 201 wantij juli 2021 De zon is gratis. Neem groene stroom af bij jouw energie-leverancier of wek zelf energie op, bijvoorbeeld door het plaatsen van zonnepanelen. Als de zonnepanelen geïnstalleerd zijn, heb je geen of minder energiekosten. Installeer ook een warmtepomp. Je kunt gebruik maken van de Energie- investeringsaftrek (EIA) voor ondernemers van de Rijksoverheid. Landschapscamping Kruytenburg vliet Tholen. Foto Willem de Weert Een biodiversiteitsscan is de eerste stap in het verhogen van de biodiversiteit op jouw terrein. De huidige situatie wordt bekeken en er wordt in kaart gebracht welke maatregelen er mogelijk zijn. Contacteer Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ)voor het uitvoeren van een biodiversiteitsscan. Circulair bouwen is een duurzame vorm van bouwen waarbij zoveel mogelijk herbruikbare grondstoffen worden gebruikt en zo min mogelijk eindige bronnen. Minimaal gebruiken en maximaal hergebruiken van grondstoffen dus. Circulair bouwen zorgt voor de flexibiliteit dieje binnen de verblijfsrecreatie nodig hebt door de snel veranderende trends en het gegeven dat een accommodatie na 15 jaar weer aan vernieuwing toe is. Impuls Zeeland verstrekt vouchers voor circulair bouwen. In het Zeeuwse klimaat gedijt streekeigen plantgoed het allerbest. Alle van nature in Zeeland thuishorende plantsoorten zijn streekeigen te noemen. Samen met een bioloog of een landschapsarchitect kun je een beheerplan maken met planten en bomen die in Zeeland thuishoren. Ook hiervoor kun je terecht bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Stichting t.andschapstwheerZ'eöanci Je kunt landschapselementen zoals hagen, bomenrijen, houtwallen en poelen aanleggen, je kan tegels vervangen door gras en minder maaien. Jekunt stappen ondernemen om de biodiversiteit op je terrein actief te vergroten. Ook kun je in gesprek gaan met landbouwbedrijven in de buurt en eventueel samen actie ondernemen om zo de natuurbeleving in de omgeving te vergroten. Neem bijvoorbeeld contact op met de lokale natuurvereniging en bekijk welke mogelijkheden tot samenwerken er zijn. Bij ZMf zijn 26 natuur organisaties aangesloten. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij juli 2021 (f 21

Wantij | 2021 | | pagina 11