OPINIE www. rtéfc htva ndenacht.nl/a cti vi tiejte h/ Meld je nu aan! Dankzij u. POSTCODE We komen ook op plekken zonder postcode. m - rfx* Beste nachtlied ebber, Hoogstwaarschijnlijk kunnen we dit jaar weer een echte Nacht van de Nacht beleven met fysieke acti viteiten! Doe daarom op zaterdag 30 oktober 2021 mee met een eigen nachtelijke acti viteit ergens in Zeeland! Want hoewel steeds meer mensen en bedrijven zich bewust worden van het negati eve eff ect van hun vaak onnodige nachtverlichting, is Nederland is nog steeds één van de meest verlichte landen ter wereld. Er zijn tegenwoordig steeds meer technieken waarmee energieverbruik en lichthinder kunnen worden verminderd. Vaak zijn er met relatief eenvoudige aanpassingen goede resultaten te behalen, denk bijvoorbeeld aan het aanbrengen van bewegingssensoren voor verlichting. Met de Nacht van de Nacht vraagt ZMf aandacht voor het probleem van licht hinder en wil ze de donkere nacht vieren. I NATIONALE! LOTERIJ I 22 wantij juli 2021 Foto: Ellen Schoenmakers. Minder hoofd en meer hart t advertorial De Natuur en Milieufederaties ontvingen sinds 1996 een bijdrage van 56,1 miljoen. Deelnemers van de Postcode Loterij: bedankt! Dankzij u kunnen wij de Natuur en Milieufederaties en meer dan 100 andere organi saties financieel ondersteunen. En dankzij u heeft de Postcode Loterij sinds 1989 al ruim 6,2 miljard aan goede doelen geschonken. Samen voor een betere wereld: postcodeloterij.nl Guido Krijger Geïnspireerd door het bezoek aan Gabriël en Dagmarvan camping Ons Buiten en het gesprek over de Gouden Cirkel filosofeerde ik over het waarom. Het waarom bepaalt de waarde van een dienst of product. Veel ondernemers en helaas ook instanfies en overheden zijn vooral gericht op het wat. En het wat wordt gerealiseerd door het formuleren van doelstellingen. Maar waarom zijn die waarden dan zo belangrijk en wat is er mis met doelstellingen? Er is niets mis met doelstellingen. Het is alleen geen goed idee om je er door te laten leiden. Doelen zijn afgerond, ze liggen vast. Doelen vormen een eindpunt dat buiten ons ligt en waarvoor we ons inzetten. Veel doelen zijn in wezen middelen die tot doelen zijn verheven. Waarden dragen we met ons mee als richfinggever. Ze laten ruimte om in elke situafie te bekijken wat wenselijk en juist is. De betekenis van een waarde is open en onaf, waardoor we steeds opnieuw worden uitgedaagd om ons ermee te verbinden. Doelen laten we achter ons wanneer ze bereikt zijn. Waarden echter kunnen zich verdiepen gedurende het leven. Ondanks dat ik met veel inspirafie aan deze column begon, raakte ik uit mijn flow. Het schrijven werd een wringen en duwen. Toen ik op een avond naar zee fietste, werd mijweer eens voor de duizendste keer duidelijk dat ik in zo'n situafie even afstand moet nemen. Beweging, wind inje haren, bomen horen ritselen, vogels horen fluiten of zeelucht opsnuiven. Tja en dat was dan ook net de boodschap die ik in deze column kwijt wilde. Met het wat en het hoe weet ons hoofd wel raad, maar om een antwoord te vinden op waarom, hebje meer nodig, en minder. Minder hoofd en meer hart. En om dat te raadplegen ga ik graag in mijn uppie de natuur in. De huidige fijdgeest vraagt naar het waarom en een waardevolle wereld. Het stemt mij écht hoopvol dat steeds meer mensen weer 'waarom' durven te vragen. Waarbijhet antwoord niet meer gaat over economie of geld. Want dat is echt niet meer van deze fijd! Geld mag louter een middel zijn om waarden te kunnen realiseren. Niet meer en niet minder. jflÉL Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. Een mooi en duurzaam Nederland voor iedereen! Dat is waar de Natuur en Milieufederaties zich voor inzetten. Bijvoorbeeld met Plan Boom. Door 10 miljoen bomen in heel Nederland te planten, werken de Natuur en Milieufederaties samen met vrijwilligers en partners aan het verkleinen van de CO-2 uitstoot en maken we onze leefomgeving mooier, groener en gezonder. (l8*) Speel bewust wantij juli 2021

Wantij | 2021 | | pagina 12