19 20 22 23 24 Inhoud Tl Inhoud en colofon Op zoek naar de balans Toerisme uit balans 'ledereen heeft belang bij een mooie en leefoare omgeving' Veerse Meer: visie of verrommeling? Campingpark Ons Buiten slaat andere weg in Géén bebouwing in het Nollebos Vier Zeeuwse hotels investeren in bos 'Kies de gast die bij je past' Tien tips voor een duurzame toekomst van de verblijfsrecreatie Opinie. Minder hoofd en meer hart Nacht van de Nacht De voetafdruk. Eva van de Parel Colofon &"f De Zeeuwse worsteling met het toerisme Langs de Zeeuwse kust zijn (mini)campings, vakantieparken, strandpaviljoens en strandhuisjes, hotels en appartementen verschenen, maar ook landinwaarts en langs de oevers van de binnenwateren. Door kwaliteitsverbetering en ver anderende vraag zijn campings versteend en is het ruimtebeslag voor toerisme extra toegenomen. De laatstejaren is daar meestal ook natuurontwikkeling aan gekoppeld, soms zelfs met kustversterking. Maar Zeeland wordt voller en drukker, ondanks pogingen dit te verzachten met seizoenverlenging. Zeeuwse Kustvisie ZMf en Kustvisie Peter Louwerse Willem de Weert Willem de Weert Peter Louwerse Guido Krijger Willem de Weert Melissa Ernst Willem de Weert Willem de Weert Guido Krijger Gerda Spaander JULI 2021 nummer 144 jaargang 38 nr. 2 Het wantij is 'de draaiing ofstilstand in het water, waarvloedstromen elkaar ontmoeten.' Wantij is een uitgave van ZMf. Het blad wordt naarde leden van ZMf verstuurd. Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niette betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van ZMfweergeven. Redactie: Lineke Keizer(secretariaat), Bouke Kromhout van der Meer, Peter Louwerse, Guido Krijger, Gabi Sinke en Willem de Weert (eindredactie). Met medewerking van Gerda Spaander. Redactiesecretariaat: ZMf, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg T. 0118 - 654 180 E. wantij@zmf.nl Vormgeving en productie: Nilsson, Goes. Voorpaginafoto: Nieuwvliet-Bad. Foto: Willemde Weert. LOTERIJ! MIX \f Papier van verantwoorde herkomst por www.f«flfa FSC® C006922 wantij juli 2021 De één zegt 'hoe meer toeristen in Zeeland hoe liever', de ander is 'blij dat ze weg zijn.' De eerste roept 'ze houden voorzieningen in stand en brengen werkgelegenheid en economische voorspoed', terwijl de tweede moppert over 'drukte, verstening van natuurgebieden en verliesvan biodiversiteit.' De Zeeuwen - en daarmee de Zeeuwse overheden-worstelen al decennia met het toerisme in hun provincie. Sinds dejaren '60 van de vorige eeuw is het massatoe risme op gang gekomen en lijkt niet meer te stuiten. Waar is de balans? Groede. Foto: Loes de Jong. Op zoek naar de balans Peter Louwerse Zoals gezegd proberen de Zeeuwse overheden een balans te vinden tussen natuur, landschap, leefoaarheid en toerisme. Er zijn stapels beleidsnotities verschenen en actieprogramma's uitgevoerd. In toenemende mate werd 'gepolderd' met natuur- en milieu organisaties, recreatie-organisaties, actiegroepen en andere semioverheden. Met wisselend succes. In 2017 zag de Zeeuwse Kustvisie het levenslicht. De vijf kustgemeentes, Provincie, waterschap, Staatsbosbeheer, ZLTO, vijf recreatie organisaties en drie natuurorganisaties waaronder ZMf, ondertekenden op 9 oktober 2017 het Convenant Zeeuwse Kustvisie. Daarin werd afgesproken om alle in de Zeeuwse Kustvisie vastgelegde afspraken en acties ter hand te nemen. Ten tweede moesten de overheden de Kustvisie uiterlijk 1 januari 2019 vertalen in beleids- en bestemmingsplannen, omgevingsvergunningen en/of structuur visies. Tot de hiervoor genoemde datum handelden de overheden conform het in de Zeeuwse Kustvisie opgenomen overgangsbeleid. Ten derde werd een overlegstructuurgecreëerd met als doelstellingen informatie-uitwisseling, stimuleren van de uitvoering van het actieprogramma en het evalueren van de uitgangspunten van de Kustvisie. Vanzelfsprekend is ZMf intensief be trokken bij de opvolging van de Zeeuwse Kustvisie, vooral bij de 'groene' onder delen zoals het Natuurnetwerk Zeeland, het Programma Aanpak Stikstof, en landschappelijke inpassing van recreatie- bedrijven. Robbert Trompetter van ZMf is wantij juli 2021 ff 3

Wantij | 2021 | | pagina 2