Zeeuwse kust 'verroompottiseert Zeeuwse Kustvisie 'Nieuwe projecten zijn er genoeg of komen soms onverwacht opduiken' Nieuwe projecten Verduurzaming k 'i i 'Een burgerinitiatief' noemt Teuntje de Vries uit Kruisdijk in Zeeuws-Vlaanderen hun groep 'Toerisme uit balans'. Die is ontstaan nadat ze een brief op de Facebookpagina van de gemeente Sluis plaatste. In de brief uitie ze haar zorgen over de groei van het kustioerisme en de negatieve gevolgen daarvan voor de eigen inwoners. Publicatie leidde binnen de kortste keren tot honderden likes en reacties. Kleinschalig Santen sterk voor de Zeeuwse Kust 26-06-2017 Zeeuwse Kustvisie zag in 2017het levenslicht. Provincie Zeeland, 2017. de trekker van de werkgroep die deze activiteiten aanstuurt. Hij zegt: 'Er gebeurt veel, maar dat is niet zo zichtbaar. Jaarlijks hebben we ongeveer zes keer overleg met alle partijen die het convenant onderschreven hebben. Het grote voordeel is dat we vroegtijdig naar elkaar kunnen uitspreken wat er goed en wat er mis gaat.' Standpunten die wrijving opleveren worden 'open' besproken. Trompetter: 'Gelukkig heeft iedereen de Zeeuwse Kustvisie nog steeds hoog zitten. De visie leeft nog volop, in tegenstelling tot de Oosterscheldevisie waar helaas te weinig mee gedaan is. Dankzij de Zeeuwse Kustvisie zijn veel projecten (vroeg)tijdig aangepast, gelukkig maar. Ik ben erg blij dat we die Kustvisie hebben. Daarmee hebben we een krachtig middel om nieuwe projecten te toetsen.' Nieuwe projecten zijn er genoeg of komen soms onverwacht opduiken. In dit nummer van Wantij worden enkele voorbeelden beschreven zoals rondom het Veerse Meer en het Nollebos in Vlissingen. Trompetter legt uit: 'Verrommeling van het landschap ligt vaak op de loer, dus daar moet iets gebeuren. Lang wist men niet hoe dit aan te pakken. Met de Zeeuwse Kustvisie hebben we kaders die ruimtelijke kwaliteit beschermen en versterken en ontwikkelingen mogelijk maken, maar wei binnen afgesproken grenzen.' Trompetter constateert dat de ontwikkelingen in detoeristische sector razendsnel gaan. 'Er is veel innovatie, meestal gepaard gaande met voor de ZMf essentiële thema's als verduurzaming en behoud van natuur en landschap. De recreatiebedrijven spelen in op zaken als biodiversiteit, klimaat en energie transitie. In deze Wantij zien we voorbeelden bij campinghouders in Oostkapelle, Tholen en Retranchement. 'Maar vaak wil men ook uitbreiden, als het even kan in slaapplaatsen en in ruimtebeslag. De vraag is: kan dat en hoe gaan we dat dan doen? Momenteel loopt het onderzoek 'Bestemming Zeeland 2030'. Een projectteam (Provincie, Kenniscentrum Kusttoerisme en Impuls Zeeland) is druk bezig om de uitkomsten te verwerken. Daarna zal de Provincie Zeeland bepalen hoe de resultaten van dit onderzoek verwerkt worden in een algemene provinciale visie op toeristisch Zeeland.' 'Langs de kust is het goed gereguleerd, maar we moeten voorkómen dat we schrikken van nieuwe ontwikkelingen in heel Zeeland die plotseling opkomen. Ik denk dat we behoefte hebben aan een goede inventarisatie van alle plannen die in de Zeeuwse gemeenten op de plank liggen, oud en nieuw, rijp en groen,' verzuchtTrompetter. 'Zodat we een volledig beeld krijgen. Dan leggen we die plannen langs de meetlat van een Zeeuwse visie en krijgen we duidelijkheid voor alle partijen.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. VERLEDEN DELTA IN EVENWICHT Opkomst toHrrsma Toerist, landschap en bevolking in balans DELTA BROKKELT AF Opkomsl iti^ss^losrisirns Scheiding der functies leidt tot monocultuur TOEKOMST HEDEN DELTAWAARDEN HERSTELD Ontwikkeling kwaliteatstaeriwne Door nieuwe synergie tussen toerist. landschap en bevolking n de Delta in een dynamisch evenwicht Uit: Zeeuwse Kustvisie. Provincie Zeeland, 2017. 4 1 wantij juli 2021 Toerisme uit balans Willem de Weert 'Durf ik dit wel?', dacht ze. 'Het toerisme is hier een heilig huisje. Er durven weinig mensen te zeggen dat het toerisme ook nadelen heeft en overlast veroorzaakt. Maar ik kreeg zoveel positieve reacties dat nu het heilige vuur ontstoken is.' Ze krijgt onder meer bijval van Ruud van Leeuwen uit Groede. Ook hij ziet met lede ogen aan hoe het karakter van de kuststeek verandert. 'Natuurlijk wil niemand terug naar de coro na-tijd. Maar we denken wel eens terug aan de rust die er tijdens de lockdown heerste, ook voor de dieren zoals de vogels.' Van Leeuwen laat op www.topotijdreis zien hoe de Zeeuws-Vlaamse kust in de laatste tien jaar verandert. Als een olievlek breidt de bebouwing zich uit. 'Het toerisme hier is kleinschalig begonnen in tenten en caravans. De vakantiegangers hadden hart voor de streek, ze kenden elkaar en vaak ook de bevolking, deden in de dorpen hun bood schappen. In de nieuwe resorts zitten toeris ten voor een weekend of een midweek. Die hebben geen enkele relatie met de streek. Het zijn nota bene voor een deel Belgen die hun eigen kust ontvluchten omdat die zo lelijk wantij juli 2021 pot Beach Resort Nieuwvliet-Bad. Foto: Willem de Weert. W///////ZZ/////m

Wantij | 2021 | | pagina 3