'Voor alle duidelijkheid: wij zijn niet tegen toerisme. Wel tegen de onbalans die het veroorzaakt. We willen de balans herstellen.' 'Raakt de pijplijn dan nooitfllg? Er is een onbalans ontstaan' Watertaxi Vergrijzing Wie is gebaat bij de verroompottisering? Werkgelegenheid Wegennet Duitse familie ondersteunt actie is volgebouwd. Nu gebeurt tussen Cadzand en Breskens hetzelfde.' De Vries begrijpt het niet. 'Ik dacht dat met het Kustpact in 2017 een rem op de bouw van vakantieparken gezet was. Maar het gaat maar door, ook pal naast Natura-2000 gebied. Raakt de pijplijn dan nooit leeg? Er is een onbalans ontstaan. Er is behoefte aan woonruimte voor starters en ouderen. Onder fel protest van de dorpsraden is de tweede woning-verordening afgeschaft. In dorpen als Retranchement, Nieuwvliet en Groede mag alleen nog gebouwd worden ter vervanging van oude huizen, maar die worden veelal opgekocht door investeerders en daarna verhuurd aan toeristen. Ook buiten de bebouwde kom worden boerderijen inclusief schuur omgebouwd tot vakantiewoningen, voor verhuur of eigen gebruik. Onze eigen kinderen kunnen hiergeen betaalbaar huis meer kopen.' 'Ze vertrekken en komen niet meerterug waardoor vergrijzing plaatsvindt. In de dorpen is steeds minder te beleven, noodzakelijke voorzieningen zoals een basisschool, een huisarts, een ouderen- soos verdwijnen. Voor de eigen kinderen zijn ergeen zwembaden, skateparken of speeltuinen. Daarvoor moetje op zo'n resort zijn. Alles staat in de gemeente wantij juli 2021 "Ik heb een huisje op huurgrond in Duinrand (Burgh-Haamstede). Ik heb in 2018 een vereniging opgericht (www.duinrandsamensterk.eu) om het park te behouden. De kust komt in handen van buitenlandse investeerders. Campings en eigen huisjes/chalets moeten wijken voor mooie resorts met verplichte verhuur: subscription model. Onbetaalbaar voor de modale burger. Leegstand en eenheidsworst liggen op de loer. Lokale politiek veert vaak kritiekloos mee, what's in it for them? Voor wie heeft dit gevolgen? Kust te duur voor modalevakantieganger. Middenstand lijdt. Eigenaren objecten op huur grond geruïneerd door slechte rechts positie. Waarom moet dit verhaal worden onderzocht? De gemeente lijke politiek is dé zwakke schakel. Hoe verbeteren? Rechtspositie van huurders van grond graag beter. Karakter kust beschermen. Een verhaal van vele verliezers en enkelejackpotwinnaars. Ook benieuwd naar de onzichtbare winnaars en hun rol? Stem op deze pitch! Alvast bedankt." Jos van der Maarei op Follow the money #FTM. Teuntje de Vries en Ruud van Leeuwen. Foto: Emmy de Koet Sluis in dienst van het toerisme. Er wordt door de gemeente bijvoorbeeld gespro ken over de komst van een watertaxi voor de toeristen, terwijl het openbaar vervoer en de ferry tussen Vlissingen en Breskens steeds verder worden uitgekleed.' Van Leeuwen zet vraagtekens bij de werkgelegenheid en de inkomsten die het toerisme zouden verschaffen. 'Dan zou Sluis toch onderhand een rijke gemeente moeten zijn, maar dat is niet het geval. De grote verdiensten gaan naar bedrijven als Roompot, dat tegen woordig in Amerikaanse handen is. Het levert vooral laaggeschoold werk op Veel schoonmaak- en horecapersoneel komt van elders omdat die hier niet voldoende te vinden zijn. Het wegennet raakt overbelast. Vroeger bleven de vaste gasten het hele seizoen, nu zijn er de wekelijke wisseldagen waardoor piekbelasting op de wegen ontstaat. Om de mensen veilig de weg over te laten steken is in Nieuw- vliet-Bad een grote voetgangersbrug gebouwd. Dat past allemaal niet bij het karakter van onze kuststreek. Tot 2030 wordt een groei van nog eens 56 procent kusttoerisme voorspeld naar 5 miljoen bezoekers per jaar. Dat betekent het einde van het eigen karakter van onze mooie Zeeuws-Vlaamse kust.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij, "Goedendag! Wij zijn een Duitse familie die Cadzand-Bad bezoekt in de tweede en binnenkort de derde generatie. We komen sinds eind jaren negentig 2-3 keer per jaar. Cadzand (en omgeving) ontwik kelt zich al zo'n lOjaar slecht. We hielden van de plek zoals het was: beheersbaar, natuurlijk en stil. De plaats heeft niets meer te maken met wat het was en zelfs wijzullen binnenkort niet terugkomen om plaats te maken voor de nieuwe rijken die een tweede appartement kopen in grote appartementencomplexen en dan alleen zijn daareen paarweken per jaar. Even erg is het dat de ontwikkelingen richting Nieuwvliet en Breskens doorgaan. Veel toeristen kwamen en komen voor het oorspronkelijke Zeeland. We wilden het niet veranderen omdat we het zo leuk vinden. Investeerders en gemeenschap pen passen zich nu zo aan het toerisme aan dat ze hun identiteit verliezen en daarmee ook de bezoekers die de plekken leuk vonden zoals ze waren. We verwelko men uw initiatief en hopen dat u blijvend succes zult hebben!" Bericht via Messenger op Facebookpagina Toerisme uit baians

Wantij | 2021 | | pagina 4